Second round AHSAA baseball playoff pairings

Published 8:26am Tuesday, April 23, 2013

class 3A bracket:
http://www.ahsaa.com/Sports/Baseball/History/2013BaseballPlayoffResults/2013BaseballBracketClass3A/tabid/4305/Default.aspx

Class 6A
Spain Park (24-16) at Pelham (20-10)
Baker (25-8) at Mary Montgomery (18-12)
Auburn (17-17) at Smiths Station (33-7)
Foley (27-11) at Fairhope (28-8)
Sparkman (26-18) at Bob Jones (31-7)
Tuscaloosa Co. (26-15) at Hoover (37-15)
Vestavia Hills (18-17) at Hewitt-Trussville (28-9)
Grissom (24-22) at Oxford (15-15)

Class 5A
Brookwood (12-16) at McAdory (21-8)
Faith-Mobile (30-3) at Spanish Fort (32-6)
Valley (18-21) at Marbury (19-11)
Rehobeth (18-17) at Russell Co. (38-6)
Hartselle (34-12) at Cullman (29-18)
Briarwood (16-15) at Homewood (26-5)
Pinson Valley (29-10) at Mortimer Mordan (38-8)
Etowah (27-9) at Southside-Gadsden (26-10)

Class 4A
Jemison (17-14) at Bibb Co. (19-10)
UMS-Wright (24-9) at Thomasville (22-7)
Beauregard (26-10) at Childersburg (31-6)
Charles Henderson (32-3) at Alabama Chr. (23-11)
Brooks (39-8) at Central-Florence (40-7)
Oneonta (21-12) at Cleburne Co. (18-11)
Jacksonville (15-9) at Alexandria (23-10)
Madison Co. (20-11) at Ardmore (20-7)

Class 3A
American Chr. (22-12) at Leeds (26-8)
W.S. Neal (25-0) at Opp (22-7)
Trinity (25-7) at Sipsey Valley (25-11)
Slocomb (20-10) at Catholic (16-15)
Madison Aca. (26-16) at Mars Hill Bible (26-14)
Glencoe (16-5) at Piedmont (22-8)
Plainview (30-1) at J.B. Pennington (16-10)
Cordova (26-9) at Winfield (26-8)

Class 2A
Montgomery Aca. (17-12) at Prattville Chr. (22-7)
Mobile Chr. (19-11) at Flomaton (9-14)
Zion Chapel (19-4) at Luverne (15-7)
Providence Chr. (14-15) at G.W. Long (24-8)
Hatton (18-20) at Sheffield (28-16)
Horseshoe Bend (12-19) at Randolph Co. (23-6)
Pleasant Valley (12-11) at Ranburne (21-6)
Westbrook Chr. (19-12) at Section (26-4)

Class 1A
Shades Mountain Chr. (14-8) at Fayetteville (14-15)
St. Luke’s (24-8) at J.U. Blacksher (9-8)
Maplesville (15-12) at Billingsley (20-12)
Florala (17-5) at Brantley (17-12)
Shoals Chr. (21-12) at Athens Bible (29-2)
South Lamar (17-8) at Sumiton Chr. (18-10)
Addison (18-5) at Ragland (16-3)
Spring Garden (17-15) at Cedar Bluff (17-13)

2013 Second-Round Baseball Playoff Pairings with times
April 26-27 (All times are CDT)

Class 1A
South
Shades Mountain at Fayetteville, Fri., 2 and 4 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)
St. Luke’s at J.U. Blacksher, Uriah, Fri., 2 and 4 p.m. (Sat., noon if needed)
Maplesville at Billingsley, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., noon if needed)
Florala at Brantley, Fri., 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
North
Shoals Christian at Athens Bible, Fri., 1:30 and 3:45 p.m. (Sat., noon if needed)
South Lamar at Sumiton Christian, Fri., Fri., 12:30 and 3:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Addison at Ragland, Fri., 2 and 4 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
Spring Garden at Cedar Bluff, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 10 a.m. if needed)

Class 2A
South
Montgomery Academy at Prattville Christian, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Mobile Christian at Flomaton, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., noon if needed)
Zion Chapel vs. Luverne, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Providence Christian at G.W. Long, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
North
Hatton at Sheffield, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Horseshoe Bend at Randolph County, Fri., 1 and 4 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Pleasant Valley at Ranburne, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Westbrook Christian at Section, Fri., 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 3A
South
American Christian at Leeds, at Leeds MS, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
W.S. Neal at Opp, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 12:30 p.m. if needed)
Trinity Presbyterian at Sipsey Valley, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon, if needed)
Slocomb at Montgomery Catholic, Fri., 1:30 and 3:30 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
North
Madison Academy at Mars Hill Bible, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Glencoe at Piedmont, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Plainview at J.B. Pennington, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2:30 p.m. if needed)
Cordova at Winfield, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Class 4A
South
Jemison at Bibb County, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 6 p.m. if needed)
UMS-Wright at Thomasville, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Beauregard at Childersburg, Fri., 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Charles Henderson at Alabama Christian, at AUM Complex, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
North
Brooks at Central-Florence, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Oneonta at Cleburne County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 4 p.m. if needed)
Jacksonville at Alexandria, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Madison County at Ardmore, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 5A
South
Brookwood at McAdory, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Faith Academy at Spanish Fort, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Valley at Marbury, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Rehobeth at Russell County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
North
Hartselle at Cullman, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Briarwood Christian at Homewood, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Pinson Valley at Mortimer Jordan, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Etowah at Southside-Gadsden, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Class 6A
South
Spain Park at Pelham, Fri., 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 11 a.m. if needed)
Baker at Mary Montgomery, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Auburn at Smiths Station, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Foley at Fairhope, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
North
Sparkman at Bob Jones, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Tuscaloosa County at Hoover, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Vestavia Hills at Hewitt-Trussville, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Grissom at Oxford, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Editor's Picks

Please go vote

In less than one week, voters will go to the polls to begin to determine who will be the next leaders of our state and ... Read more