Early Friday night scores from across the state

Published 10:43pm Friday, October 25, 2013

Football Statewide scores, AHSAA interclass

6A
Auburn 21, Opelika 14
Blount 31, Baker 20
Carver-Montgomery 63, Sidney Lanier 0
Central-Phenix City 27, Smiths Station 15
Clay-Chalkville 55, Lee-Huntsville 0
Daphne 42, Enterprise 31
Decatur 35, James Clemens 14
Fairhope 49, Northview 22
Gadsden City 42, Huntsville 41 (OT)
Gardendale 35, Carver-Birmingham 12
Hazel Green 28, Buckhorn 27
Hillcrest-Tuscaloosa 24, Minor 7
Mary G. Montgomery 13, Theodore 9
McGill-Toolen 52, Murphy 18
Mountain Brook 10, Vestavia Hills 7
Oak Mountain 36, Thompson 22
Oxford 41, Pell City 20
Pelham 27, Spain Park 24
Robertsdale 34, Baldwin County 28
Shades Valley 42, Woodlawn 14
Wetumpka 53, Stanhope Elmore 41
Bob Jones @ Austin
Prattville @ Chelsea
Foley @ Dothan
Sparkman @ Florence
Jackson-Olin @ Hueytown
Bessemer City @ Northridge

5A
Benjamin Russell 42, Eufaula 6
Briarwood Christian 26, John Carroll Catholic 6
Center Point 22, Mortimer Jordan 12
Fairfield 34, Central-Tuscaloosa 13
Hartselle 20, Russellville 0
Muscle Shoals 47, Cullman 7
Saraland 45, Citronelle 7
Scottsboro 35, Fort Payne 20
Spanish Fort 49, Williamson 6
St. Paul’s 42, LeFlore 14
Walker 27, Springville 7
Wenonah 8, McAdory 0
West Point 16, East Limestone 14
Russell County @ B.T. Washington
Southside-Gadsden @ Brewer
Boaz @ Etowah
Vigor @ Faith Academy
B.C. Rain @ Gulf Shores
Curry @ Hayden
Athens @ Lawrence County
Moody @ Pinson Valley
Paul Bryant @ Pleasant Grove
Chilton County @ Ramsay
Carroll @ Rehobeth
Selma @ Satsuma
Greenville @ Sumter Central
Shelby County @ Sylacauga
Homewood @ Talladega
Marbury @ Valley

4A
Andalusia 48, Escambia County 32
Beauregard 35, Tallassee 21
Bibb County 36, Corner 23
Calera 52, Jemison 14
Charles Henderson 57, Bullock County 0
Dadeville 14, Central-Clay County 0
Elmore County 40, Dallas County 20
Fairview 32, Crossville 28
Guntersville 51, Douglas 7
Handley 41, Beulah 21
Madison County 49, Butler 6
Munford 55, Anniston 21
Oak Grove 16, West Blocton 13
Oneonta 62, Sardis 14
Pope John Paul II Catholic 18, North Jackson 13
St. Clair County 31, Locust Fork 24
St. James 29, Alabama Christian 26
Thomasville 42, Clarke County 13
UMS-Wright 50, Wilcox Central 6
Wilson 20, Brooks 7
Dora @ Carbon Hill
Priceville @ Central-Florence
Holtville @ Childersburg
Ardmore @ DAR
Rogers @ East Lawrence
Ashford @ Headland
Monroe County @ Hillcrest-Evergreen
Cherokee County @ Hokes Bluff
Randolph @ J.O. Johnson
Alexandria @ Jacksonville
Cleburne County @ Lincoln
Haleyville @ West Limestone

3A
American Christian 24, Sipsey Valley 8
Daleville 14, Barbour County 12
Deshler 61, Clements 6
Excel 41, Cottage Hill Christian 14
Fayette County 48, Northside 14
Geraldine 40, Pisgah 14
Gordo 40, Holt 6
Madison Academy 41, Colbert County 14
Plainview 47, Holly Pond 6
Saks 62, Cleveland 20
Slocomb 31, Pike County 13
Straughn 49, Opp 21
Sylvania 27, Brindlee Mountain 12
T.R. Miller 28, W.S. Neal 0
Trinity Presbyterian 42, Central-Coosa 6
Westminster Christian 38, West Morgan 20
Hanceville @ Cordova
Hamilton @ Danville
Dale County @ Geneva
Ashville @ Glencoe
Greene County @ Greensboro
Danville @ Hamilton
Cordova @ Hanceville
Elkmont @ Lauderdale County
Tarrant @ Midfield
Abbeville @ Montgomery Catholic
J.B. Pennington @ New Hope
B.B. Comer @ Thorsby
Piedmont @ Weaver
Susan Moore @ White Plains
Good Hope @ Winfield
Vinemont @ Winston County

2A
Aliceville 56, Francis Marion 0
Fyffe 47, Section 27
Gaston 40, West End-Walnut Grove 24
Lamar County 35, Hale County 7
Lanett 50, Horseshoe Bend 7
Luverne 58, New Brockton 26
Montgomery Academy 41, Isabella 20
North Sand Mountain 15, Westbrook Christian 14
Oakman 42, Cold Springs 38
Ohatchee 1, Victory Christian 0
Reeltown 27, LaFayette 6
Sand Rock 35, Ider 7
Sweet Water 47, Mobile Christian 21
Tanner 69, Phil Campbell 0
Washington County 46, Leroy 6
Woodland 45, Vincent 26
Central-Hayneville @ Calhoun
Lexington @ Cherokee
Red Bay @ Colbert Heights
Elba @ Highland Home
Cottonwood @ Houston County
Flomaton @ Millry
Walter Wellborn @ Pleasant Valley
Sulligent @ R.C. Hatch
Fultondale @ Ranburne
Prattville Christian @ Randolph County
Hatton @ Sheffield
Choctaw County @ Southern Choctaw
Samson @ Wicksburg
Goshen @ Zion Chapel

1A
A.L. Johnson 26, Marengo 22
Akron 30, Ellwood Christian 14
Billingsley 66, Holy Spirit 6
Brantley 55, Red Level 0
Cedar Bluff 62, Spring Garden 13
Donoho 49, Gaylesville 40
Hubbertville 49, Lynn 48
Linden 56, Fruitdale 0
Maplesville 69, Keith 6
Pickens County 34, Berry 8
South Lamar 48, Parrish 0
Valley Head 41, Collinsville 13
Sunshine @ Autaugaville
Marion County @ Brilliant
Woodville @ Coosa Christian
St. Jude @ Fayetteville
Kinston @ Geneva County
Florala @ Georgiana
St. Luke’s @ J.U. Blacksher
Alabama School for the Deaf @ Jacksonville Christian
John Essex @ McIntosh
Wadley @ Notasulga
Shoals Christian @ Phillips
McKenzie @ Pleasant Home
Decatur Heritage @ R.A. Hubbard
Falkville @ Ragland
Meek @ Shades Mountain Christian
Sumiton Christian @ Southeastern
Loachapoka @ Talladega County Central
Winterboro @ Verbena
Vina @ Waterloo

AISA
Chambers Academy 42, South Montgomery County Academy 16
Clarke Prep 72, Morgan Academy 41
Edgewood Academy 52, Fort Dale Academy 36
Jackson Academy 35, Lowndes Academy 20
Lee-Scott Academy 48, Macon-East 14
Marengo Academy 47, Sumter Academy 7
Monroe Academy 55, Pike Liberal Arts 7
Restoration Academy 46, Cornerstone Christian 6
Sparta Academy 56, Meadowview Christian 6
Tuscaloosa Academy 47, Kingwood Christian 0
Wilcox Academy 45, South Choctaw Academy 26
Coosa Valley Academy @ Bessemer Academy
Springwood @ Crenshaw Christian
Ashford Academy @ Eastwood Christian
Autauga Academy @ Lakeside Academy
Abbeville Christian @ Lyman Ward
Pickens Academy @ Patrician Academy
Escambia Academy @ Southern Academy

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to comment on this article.

Editor's Picks