ASWA releases basketball polls

Published 7:52am Thursday, January 9, 2014

ASWA (Alabama Sports Writers Association) Basketball Rankings
BOYS
CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (10-3)
2. Lee-Huntsville (16-3)
3. Blount (15-2)
4. Mountain Brook (18-3)
5. Grissom (16-7)
6. Hillcrest-Tuscaloosa (16-2)
7. Woodlawn (17-7)
8. Theodore (14-3)
9. Albertville (15-4)
10. Tuscaloosa County (15-3)
Also nominated: Bob Jones (12-6), Central-Phenix City (15-1), Dothan (13-4), Gadsden City (13-4), Hoover (15-5), Jeff Davis (14-4), McGill-Toolen (12-5), Opelika (10-3).

CLASS 5A
1. Wenonah (15-4)
2. Sumter Central (18-5)
3. Parker (11-4)
4. Faith Academy (17-2)
5. Athens (14-3)
6. Ramsay (11-10)
7. LeFlore (14-4)
8. Center Point (13-5)
9. Columbia (11-9)
10. Homewood (12-7)
Also nominated: Briarwood (11-8), Etowah (14-2), Lawrence County (16-4), Southside-Gadsden (12-2).

CLASS 4A
1. J.O. Johnson (13-3)
2. Madison County (12-4)
3. Guntersville (16-4)
4. Dallas County (13-3)
5. Monroe County (10-3)
6. Dora (14-4)
7. Brewbaker Tech (12-6)
8. Hillcrest-Evergreen (7-2)
9. Hokes Bluff (15-5)
10. Wilcox Central (13-5)
Also nominated: Bibb County (16-3), Butler (8-4), Corner (12-5), Headland (15-4), St. James (12-3).

CLASS 3A
1. Midfield (12-5)
2. Holly Pond (13-5)
3. Hanceville (14-4)
4. Madison Academy (9-9)
5. Straughn (10-2)
6. West Morgan (16-5)
7. Geraldine (11-6)
8. Cleveland (14-4)
9. Deshler (12-3)
10. Barbour County (12-7)
Also nominated: Geneva (19-0), Sipsey Valley (13-5), Westminster (9-6).

CLASS 2A
1. Washington County (10-1)
2. Lanett (7-1)
3. Westbrook Christian (13-3)
4. Section (13-4)
5. Aliceville (11-1)
6. Luverne (12-1)
7. Tanner (7-4)
8. Fyffe (9-4)
9. Elba (13-2)
10. Vincent (10-6)
Also nominated: None.

CLASS 1A
1. St. Jude (10-3)
2. Sunshine (13-2)
3. Keith (11-5)
4. South Lamar (15-0)
5. Parrish (10-2)
6. Linden (8-2)
7. Shades Mountain Chr. (10-4)
8. Collinsville (13-6)
9. R.A. Hubbard (8-1)
10. Belgreen (12-1)
Also nominated: Autaugaville (10-3), Brantley (6-5), Georgiana (13-6), Sumiton Christian (15-4).

AISA
1. Glenwood (14-2)
2. Restoration (14-5)
3. Lee-Scott (11-0)
4. Tuscaloosa Academy (14-2)
5. Chambers Academy (10-1)
6. Patrician (9-4)
7. Evangel Christian (11-7)
8. Lakeside (13-6)
9. Eastwood (9-5)
10. Kingwood (6-5)
Also nominated: None.

GIRLS
CLASS 6A
1. Sparkman (18-2)
2. Blount (20-3)
3. Shades Valley (14-3)
4. Hazel Green (19-3)
5. Bob Jones (16-4)
6. Huntsville (12-6)
7. Lee-Huntsville (13-5)
8. Mountain Brook (15-3)
9. Gadsden City (15-2)
10. Dothan (15-1)
Others nominated: Austin (15-6), Hoover (8-8), Jeff Davis (14-4), McGill-Toolen (16-2), Spain Park (15-6).

CLASS 5A
1. Wenonah (14-5)
2. Brewer (14-6)
3. Valley (8-1)
4. Sylacauga (12-3)
5. Faith Academy (11-5)
6. Center Point (13-7)
7. Central-Tuscaloosa (10-5)
8. B.C. Rain (17-5)
9. Athens (12-5)
10. Lawrence County (12-6)
Others nominated: Benjamin Russell (9-3), Hayden (14-4), McAdory (14-5), Scottsboro (14-5), Selma (14-4), Springville (12-4).

CLASS 4A
1. Oneonta (17-4)
2. Brewbaker Tech (11-5)
3. West Limestone (11-5)
4. UMS-Wright (11-8)
5. Priceville (16-2)
6. Anniston (11-4)
7. Clarke County (10-2)
8. Madison County (13-6)
9. Ashford (13-6)
10. Hokes Bluff (13-4)
Others nominated: Beauregard (9-1), Calera (11-3), Charles Henderson (7-1), Locust Fork (12-6), St. James (11-6).

CLASS 3A
1. Lauderdale County (18-0)
2. Madison Academy (13-6)
3. Straughn (14-1)
4. Holly Pond (17-2)
5. Pisgah (11-5)
6. Trinity (11-0)
7. Deshler (7-6)
8. Mars Hill Bible (13-6)
9. Cordova (15-3)
10. Winfield (13-1)
Others nominated: Abbeville (10-3), Ashville (11-5), Brindlee Mountain (17-3), Daleville (13-4), Danville (12-4), Good Hope (12-7), Sipsey Valley (11-3).

CLASS 2A
1. Woodland (14-1)
2. North Sand Mountain (15-1)
3. Cold Springs (16-5)
4. Lexington (15-2)
5. Samson (18-1)
6. Tanner (6-4)
7. Sand Rock (17-1)
8. Red Bay (14-2)
9. Lanett (8-2)
10. Montgomery Academy (11-3)
Others nominated: Flomaton (8-6), Prattville Christian (12-5).

CLASS 1A
1. St. Luke’s (11-4)
2. Covenant Christian (18-1)
3. Brantley (11-4)
4. Geneva County (13-4)
5. Spring Garden (14-2)
6. Loachapoka (14-1)
7. Tharptown (11-4)
8. Winterboro (13-4)
9. Lynn (13-2)
10. Skyline (12-3)
Others nominated: Belgreen (12-4), Berry (12-4), Falkville (12-4), Holy Spirit (11-4), Keith (10-6), Woodville (12-4).

AISA
1. Lee-Scott (15-0)
2. Glenwood (11-1)
3. Evangel Christian (13-3)
4. Sparta Academy (11-3)
5. Marengo Academy (14-0)
6. Patrician Academy (12-2)
7. Lakeside (14-8)
8. Tuscaloosa Academy (10-6)
9. Hooper Academy (11-6)
10. Autauga Academy (11-3)
Others nominated: Pickens Academy (8-3).

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to comment on this article.

Editor's Picks