New ASWA baseball and softball poll released: WSN baseball, TRM softball mentioned

Published 7:52am Thursday, April 3, 2014

ASWA Baseball Rankings
CLASS 6A
1. Pelham (19-10)
2. Sparkman (26-6)
3. Thompson (25-10)
4. Opelika (24-5)
5. Hoover (29-10)
6. Hewitt-Trussville (22-6)
7. Hillcrest-Tuscaloosa (28-7)
8. Huntsville (22-8)
9. Buckhorn (22-8)
10. Spain Park (23-13)
Others nominated: Alma Bryant (17-3), Baker (16-9), Central-Phenix City (21-9), Mountain Brook (20-8), Northview (22-8), Vestavia Hills (20-12).

CLASS 5A
1. Spanish Fort (24-5)
2. Cullman (26-8)
3. Southside-Gadsden (24-5)
4. St. Paul’s (23-1)
5. Hartselle (20-15)
6. Homewood (16-9)
7. Muscle Shoals (23-9)
8. Mortimer Jordan (26-10)
9. Etowah (15-11)
10. Rehobeth (18-8)
Others nominated: Briarwood Christian (11-7), Faith Academy (14-9), Pinson Valley (16-11), Pleasant Grove (23-9).

CLASS 4A
1. Charles Henderson (21-7)
2. Oneonta (24-4)
3. Childersburg (20-3)
4. Brooks (24-7)
5. Ardmore (13-7)
6. Alexandria (18-9)
7. Alabama Christian (21-4)
8. UMS-Wright (19-8)
9. Guntersville (20-9)
10. Beauregard (20-12)
Others nominated: Andalusia (14-8), Bibb County (17-18), St. James (13-6), Tallassee (13-9).

CLASS 3A
1. American Christian (23-6)
2. Bayside Academy (19-5)
3. Lauderdale County (23-10)
4. Colbert County (20-8)
5. Trinity (14-7)
6. Thorsby (22-4)
7. Opp (15-8)
8. W.S. Neal (14-3)
9. Slocomb (17-11)
10. Madison Academy (20-8)
Others nominated: Cleveland (15-9), Geneva (12-4), Gordo (17-4), Hanceville (19-7), Leeds (17-9), Montevallo (13-7), Piedmont (17-6), Sipsey Valley (21-12).

CLASS 2A
1. Sheffield (24-10)
2. Sand Rock (21-4)
3. G.W. Long (17-8)
4. Houston Academy (18-4)
5. Leroy (17-6)
6. Oakman (20-5)
7. Section (17-10)
8. Ariton (14-8)
9. Luverne (11-4)
10. Ranburne (10-3)
Others nominated: New Brockton (12-3), Zion Chapel (11-3).

CLASS 1A
1. St. Luke’s (18-4)
2. Shoals Christian (21-6)
3. Athens Bible (17-4)
4. Falkville (17-3)
5. Fayetteville (13-5)
6. Marion County (14-4)
7. Maplesville (14-3)
8. Decatur Heritage (17-5)
9. Hackleburg (13-9)
10. Florala (8-2)
Others nominated: Berry (11-9), Billingsley (11-8), Cedar Bluff (13-9), South Lamar (12-7), Spring Garden (12-5).

AISA
1. Edgewood (29-3)
2. Tuscaloosa Academy (21-3)
3. Pike Liberal Arts (19-8)
4. Autauga (18-5-2)
5. Glenwood (18-8)
6. Marengo Academy (16-3-2)
7. Clarke Prep (18-3-1)
8. Hooper (22-10)
9. Fort Dale (14-7)
10. Abbeville Christian (13-5)
Others nominated: Jackson (12-9), Lakeside (11-7).

ASWA Softball Rankings
CLASS 6A
1. Sparkman (32-2)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (27-4-1)
3. Baker (35-1)
4. Pelham (19-6)
5. Spain Park (29-5)
6. Huntsville (23-4)
7. Albertville (19-4)
8. Buckhorn (27-8-1)
9. Enterprise (26-4)
10. Oxford (20-9)
Others nominated: Chelsea (18-14), Hewitt-Trussville (20-7), Pell City (23-4), Prattville (24-8), Theodore (16-7-1), Thompson (20-13-1), Wetumpka (22-12).

CLASS 5A
1. Curry (27-4)
2. Hayden (19-2)
3. Southside-Gadsden (18-5)
4. Hartselle (20-6)
5. Mortimer Jordan (13-8)
6. Valley (14-6-1)
7. Springville (24-9)
8. Scottsboro (11-6)
9. Cullman (20-10)
10. Athens (20-10)
Others nominated: Citronelle (20-4), Faith Academy (10-9-2), McAdory (23-9), Muscle Shoals (30-6), Moody (12-5), Rehobeth (15-9), Saraland (13-12).

CLASS 4A
1. Alabama Christian (24-8-2)
2. Haleyville (19-10)
3. Alexandria (14-9-1)
4. Handley (18-8)
5. Clarke County (11-5-1)
6. West Blocton (13-7)
7. Ardmore (19-15-1)
8. Central-Florence (17-6)
9. Munford (14-6)
10. Beauregard (21-7)
Others nominated: Carbon Hill (12-9), Holtville (9-10), Headland (11-8), Oneonta (15-10).

CLASS 3A
1. White Plains (18-4)
2. Pisgah (12-6)
3. Holly Pond (19-4)
4. Glencoe (12-0)
5. Winfield (13-8)
6. Cordova (15-10-1)
7. Westminster Christian (15-4)
8. Susan Moore (16-6-1)
9. Brindlee Mountain (14-4-1)
10. Slocomb (22-7)
Others nominated: Colbert County (17-7-1), Geneva (17-7), Leeds (15-12), Opp (14-4), T.R. Miller (9-4), West Morgan (22-10).

CLASS 2A
1. Ider (22-6-1)
2. Mobile Christian (21-11)
3. Hale County (17-8)
4. Hatton (18-13-2)
5. Colbert Heights (10-2)
6. Pleasant Valley (12-9)
7. G.W. Long (9-3)
8. Ariton (14-8)
9. Leroy (18-9-1)
10. Horseshoe Bend (13-6)
Others nominated: Elba (6-5), Goshen (10-7), Lexington (9-8), Oakman (13-12), Walter Wellborn (13-6), Zion Chapel (7-8).

CLASS 1A
1. Sumiton Christian (21-6)
2. Ragland (16-5)
3. Lynn (22-4)
4. Kinston (14-4)
5. Brantley (14-7)
6. Athens Bible (19-8)
7. Decatur Heritage (11-10)
8. South Lamar (11-8)
9. Florala (8-1)
10. Berry (8-7)
Others nominated: Belgreen (10-5), Billingsley (8-3), Collinsville (12-12), Hubbertville (9-3), Spring Garden (9-8-1).

AISA
1. Macon East (31-4)
2. Glenwood (24-6)
3. Edgewood (24-9)
4. Marengo Academy (13-5)
5. Hooper (10-7)
6. Springwood (11-7)
7. Clarke Prep (15-5)
8. Wilcox Academy (8-4)
9. Lakeside (8-9)
10. Bessemer Academy (10-9)
Others nominated: Patrician Academy (6-10), Pike Liberal Arts (16-9).

Editor's Picks

Please go vote

In less than one week, voters will go to the polls to begin to determine who will be the next leaders of our state and ... Read more