• 79°

TRM brings home 46 top-three finishes

The T.R. Miller had another successful day at their third track meet as the boys’ and girls’ combined for a total of 46 top three finishes.

W.S.Neal had one top three finish, from the performance of Brahjon Taylor.

 

Girls’ Results: 23 Top 3 Finishes

 100-meter dash– Valerie Samuel second place 12.93

200-meter dash, Valerie Samuel first place 27.07 and Vanessa Samuel third place 27.84.

1,600-meter run- Olivia Blackmon second place, 5:35.26

3,200-meter run- Olivia Blackmon first place 11:54.28 and Jordan Thompson second place 13:22.89.

100-meter hurdles- Alijah Fountain first place 16.92

300-meter hurdles- Alijah Fountain first place 50.10 and Khadejah Ashkew second place 50.61.

4×100-meter relay- Khadejah Ashkew, Raivon Ewing, Janazsia Nettles and Vanessa Samuel first place 51.83.

4×400-meter relay- Kelsi Lum, Karamaiya Jenkins, Steely Ruzic and Ora Nelson third place 4:53.45.

4×800-meter relay- Madison Lum, Olivia Blackmon, Celeste Thomas and Jordan Thompson third place 11:35.51.

High jump- Kyla Bell-Barton second place 4-08.00

Long jump- Raivon Ewing first place 16-04.75, Alijah Fountain second place 15-09.00 and Janazsia Nettles third place 15-08.50.

Triple jump– Alijah Fountain first place 34-06.00 and Valerie Samuel second place 32-09.00.

Shot put– Aleria Smith first place 34-02.00

Discus throw- Aleria Smith first place and Kyla Bell-Barton third place 85-04.

Javelin throw- Steely Ruzic first place 95-07 and Aleria Smith second place 88-05.

 

TRM Boys’ Results: 13 Top 3 Finishes

 400-meter dash- Justus Bailey third place 52.95

800-meter dash– Tanner McDaniel third place 2:12.94

1,600-meter run– Rider Jernigan third place 5:03.42

3,200-meter run- Rider Jernigan first place 11:02.04

4×400-meter relay– Jordan Delawrence, Josh Jolley, Justus Bailey and Chris Ellis second place 3:43.47. Third place Tanner McDaniel, Tailand Mitchell, Ryan Holland and Adam Holmes 3:51.58.

4×800-meter relay- Tanner McDaniel, Jordan Delawrence, Tailand Mitchell and Ryan Holland first place 8:54.23.

High jump- Darius Webb second place 5-08.00

Pole Vault- Sam Laduca third place 11-00.00

Triple jump- Jalen Walker first place 41-00.00 and Darius Webb third place 38-00.50.

Discus throw- Hayden Atkinson second place 121-01

Javelin throw– Michael Campbell third place130-09

WSN Boys’ Result’s: one top 3 finish

 200-meter dash- Brahjon Taylor second place 23.62

TRM will host their track invitational on Saturday at 9 a.m.