• 55°

TRM baseball remains No. 7, will face No. 1 Bayside Thursday and Friday

Here is the new ASWA baseball and softball rankings that were released Thursday morning. T.R. Miller baseball remained at No. 7 in class 3A and will face off against No. 1 Bayside Academy in an area game Thursday and Friday.
W.S. Neal baseball and T.R. Miller softball were named in the honorable mention category.

ASWA baseball rankings
CLASS 6A
1. Pelham (27-1)
2. Bob Jones (25-4)
3. Fairhope (22-4)
4. Oxford (19-9)
5. Hoover (24-7)
6. Auburn (19-9)
7. Vestavia Hills (16-5)
8. Sparkman (19-13)
9. Smiths Station (17-8)
10. Prattville (22-4)
Others nominated: Baker (18-6), Buckhorn (21-7), Central-Phenix City (22-9), Clay-Chalkville (25-3), Satsuma (14-8), Theodore (18-5).

CLASS 5A
1. Russell County (25-9)
2. Hueytown (23-4)
3. Spanish Fort (21-6)
4. Cullman (21-9)
5. Hartselle (26-11)
6. St. Paul’s (16-4)
7. Henderson-Troy (18-5)
8. Briarwood Christian (17-6)
9. Rehobeth (14-6)
10. Chilton County (21-4)
Others nominated: Demopolis (17-5), Fort Payne (18-11), McAdory (13-6) Southside-Gadsden (13-12), Walker (17-8).

CLASS 4A
1. Beauregard (22-9)
2. Deshler (22-6)
3. Brooks (16-8)
4. Bibb County (21-8)
5. Haleyville (22-8)
6. UMS-Wright (14-8)
7. St. James (16-6)
8. Oneonta (14-3)
9. Saraland (14-8)
10. Holtville (19-15)
Others nominated: Alabama Christian (14-9), Andalusia (13-6), Dora (19-10), Elmore County (14-7), Priceville (17-8), W.S. Neal (16-7).

CLASS 3A
1. Bayside Academy (20-3)
2. Lauderdale County (25-8)
3. Sheffield (25-10)
4. Northside (13-5)
5. Hokes Bluff (13-4)
6. Montevallo (19-4)
7. T. R. Miller (13-5)
8. Plainview (21-5)
9. Piedmont (15-7)
10. Opp (12-4)
Others nominated: Madison Academy (13-14); New Hope (15-5); Pisgah (18-6); Slocomb (15-5); Trinity (17-7); Vinemont (18-4).

CLASS 2A
1. G.W. Long (20-5)
2. Mars Hill Bible (21-5)
3. Leroy (17-5)
4. Flomaton (18-3)
5. American Christian (17-12)
6. Westbrook Christian (16-8)
7. Thorsby (14-9)
8. Ranburne (10-2)
9. Providence Christian (13-5)
10. Houston Academy (14-5)
Others nominated: Hatton (17-12); Samson (16-3); Westminster Christian (17-11); Wicksburg (12-6).

CLASS 1A
1. Brantley (22-6)
2. Shoals Christian (15-17)
3. Athens Bible (19-7)
4. Sweet Water (12-8)
5. Fayetteville (13-12)
6. Cedar Bluff (16-8)
7. Spring Garden (16-9)
8. Hackleburg (14-6)
9. Vina (16-9)
10. St. Luke’s (12-10)
Others nominated: Berry (11-5); Collinsville (10-8); Gaston (8-4); Pleasant Home (8-7).

AISA
1. Edgewood Academy (22-3)
2. Glenwood Academy (22-8)
3. Pike Liberal Arts (18-5)
4. Lee Scott Academy (18-7)
5. Macon-East Academy (18-10)
6. Coosa Academy (15-6)
7. Jackson Academy (13-2)
8. Autauga Academy (21-6)
9. Abbeville Christian (14-6)
10. Monroe Academy (13-10)
Others nominated: Escambia Academy (8-3); Tuscaloosa Academy (13-8).

ASWA softball rankings
CLASS 6A
1. Vestavia Hills (27-3)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (26-4)
3. Bob Jones (21-6)
4. Sparkman (26-5-1)
5. Northview (23-7-1)
6. Pelham (20-3)
7. Baker (25-8)
8. Theodore (18-10-1)
9. Prattville (18-8)
10. Northridge (20-8)
Others nominated: Buckhorn (21-9); Central-Phenix City (20-9-1); Dothan (16-11); Enterprise (18-6); Fairhope (14-5); Hoover (18-7); Opelika (20-8).

CLASS 5A
1. Moody (19-5)
2. Athens (23-7)
3. Pleasant Grove (13-5)
4. Lawrence County (21-9)
5. Hartselle (19-5)
6. Hueytown (10-7)
7. Chelsea (13-6)
8. Scottsboro (16-9-1)
9. East Limestone (15-10)
10. Albertville (18-8)
Others nominated: Chilton County (15-4); Curry (17-8); Demopolis (14-13-2); Faith Academy (10-11); Mortimer Jordan (7-11); St. Paul’s (17-8).

CLASS 4A
1. Holtville (16-6)
2. Alabama Christian (12-6)
3. Cherokee County (14-1)
4. Good Hope (17-2-1)
5. Oak Grove (22-10)
6. Alexandria (16-8)
7. Corner (13-15-1)
8. Springville (10-10)
9. Oneonta (17-12)
10. Headland (9-0)
Others nominated: Ashford (11-6); Bibb County (14-13); Beauregard (7-11); Escambia County (12-4); Haleyville (14-8); Locust Fork (9-5).

CLASS 3A
1. White Plains (21-6)
2. Pisgah (15-6-1)
3. Geneva (7-0)
4. Excel (18-2)
5. Winfield (18-9)
6. Cordova (24-9-2)
7. Saks (11-5)
8. Susan Moore (22-4)
9. Glencoe (16-8)
10. Ashville (11-7)
Others nominated: Colbert County (11-1); LAMP (14-5); Madison Academy (14-8); Northside (13-14-1); Opp (15-7); Sylvania (13-6); T.R. Miller (13-2).

CLASS 2A
1. Hatton (20-4-2)
2. Sumiton Christian (23-7)
3. Ider (21-3)
4. American Christian (17-7-1)
5. Ariton (16-3-1)
6. Mobile Christian (18-7)
7. Sand Rock (14-4)
8. West End (13-3)
9. Lexington (12-6)
10. Leroy (22-5)
Others nominated: Elba (10-7); Fyffe (9-9); G.W. Long (6-4); Houston Academy (10-7-1); North Sand Mountain (7-5-1); Providence Christian (8-3).

CLASS 1A
1. Ragland (10-4)
2. South Lamar (16-3)
3. Parrish (18-2)
4. Kinston (18-2)
5. Lynn (27-3)
6. Athens Bible (15-6)
7. Berry (11-4)
8. Spring Garden (8-3)
9. Pleasant Home (13-5)
10. Belgreen (10-3)
Others nominated: Cedar Bluff (8-8); Collinsville (13-11-1); Woodville (10-10).

AISA
1. Macon-East (33-3)
2. Marengo Academy (16-4)
3. Glenwood (23-8)
4. Kingwood Christian (19-6)
5. Wilcox Academy (12-8)
6. Prattville Christian (11-4)
7. Lakeside (9-1)
8. Clarke Prep (11-6)
9. Lowndes Academy (12-4)
10. Cornerstone Christian (14-3)
Others nominated: Ashford Academy (16-8); Jackson Academy (11-5); Lee-Scott Academy (14-8).

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam