• 66°

Second round AHSAA baseball playoff pairings

class 3A bracket:
http://www.ahsaa.com/Sports/Baseball/History/2013BaseballPlayoffResults/2013BaseballBracketClass3A/tabid/4305/Default.aspx

Class 6A
Spain Park (24-16) at Pelham (20-10)
Baker (25-8) at Mary Montgomery (18-12)
Auburn (17-17) at Smiths Station (33-7)
Foley (27-11) at Fairhope (28-8)
Sparkman (26-18) at Bob Jones (31-7)
Tuscaloosa Co. (26-15) at Hoover (37-15)
Vestavia Hills (18-17) at Hewitt-Trussville (28-9)
Grissom (24-22) at Oxford (15-15)

Class 5A
Brookwood (12-16) at McAdory (21-8)
Faith-Mobile (30-3) at Spanish Fort (32-6)
Valley (18-21) at Marbury (19-11)
Rehobeth (18-17) at Russell Co. (38-6)
Hartselle (34-12) at Cullman (29-18)
Briarwood (16-15) at Homewood (26-5)
Pinson Valley (29-10) at Mortimer Mordan (38-8)
Etowah (27-9) at Southside-Gadsden (26-10)

Class 4A
Jemison (17-14) at Bibb Co. (19-10)
UMS-Wright (24-9) at Thomasville (22-7)
Beauregard (26-10) at Childersburg (31-6)
Charles Henderson (32-3) at Alabama Chr. (23-11)
Brooks (39-8) at Central-Florence (40-7)
Oneonta (21-12) at Cleburne Co. (18-11)
Jacksonville (15-9) at Alexandria (23-10)
Madison Co. (20-11) at Ardmore (20-7)

Class 3A
American Chr. (22-12) at Leeds (26-8)
W.S. Neal (25-0) at Opp (22-7)
Trinity (25-7) at Sipsey Valley (25-11)
Slocomb (20-10) at Catholic (16-15)
Madison Aca. (26-16) at Mars Hill Bible (26-14)
Glencoe (16-5) at Piedmont (22-8)
Plainview (30-1) at J.B. Pennington (16-10)
Cordova (26-9) at Winfield (26-8)

Class 2A
Montgomery Aca. (17-12) at Prattville Chr. (22-7)
Mobile Chr. (19-11) at Flomaton (9-14)
Zion Chapel (19-4) at Luverne (15-7)
Providence Chr. (14-15) at G.W. Long (24-8)
Hatton (18-20) at Sheffield (28-16)
Horseshoe Bend (12-19) at Randolph Co. (23-6)
Pleasant Valley (12-11) at Ranburne (21-6)
Westbrook Chr. (19-12) at Section (26-4)

Class 1A
Shades Mountain Chr. (14-8) at Fayetteville (14-15)
St. Luke’s (24-8) at J.U. Blacksher (9-8)
Maplesville (15-12) at Billingsley (20-12)
Florala (17-5) at Brantley (17-12)
Shoals Chr. (21-12) at Athens Bible (29-2)
South Lamar (17-8) at Sumiton Chr. (18-10)
Addison (18-5) at Ragland (16-3)
Spring Garden (17-15) at Cedar Bluff (17-13)

2013 Second-Round Baseball Playoff Pairings with times
April 26-27 (All times are CDT)

Class 1A
South
Shades Mountain at Fayetteville, Fri., 2 and 4 p.m.; (Sat., 1 p.m., if needed)
St. Luke’s at J.U. Blacksher, Uriah, Fri., 2 and 4 p.m. (Sat., noon if needed)
Maplesville at Billingsley, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., noon if needed)
Florala at Brantley, Fri., 4 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
North
Shoals Christian at Athens Bible, Fri., 1:30 and 3:45 p.m. (Sat., noon if needed)
South Lamar at Sumiton Christian, Fri., Fri., 12:30 and 3:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Addison at Ragland, Fri., 2 and 4 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
Spring Garden at Cedar Bluff, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 10 a.m. if needed)

Class 2A
South
Montgomery Academy at Prattville Christian, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Mobile Christian at Flomaton, Fri., 4 and 6 p.m. (Sat., noon if needed)
Zion Chapel vs. Luverne, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Providence Christian at G.W. Long, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
North
Hatton at Sheffield, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Horseshoe Bend at Randolph County, Fri., 1 and 4 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Pleasant Valley at Ranburne, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Westbrook Christian at Section, Fri., 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 3A
South
American Christian at Leeds, at Leeds MS, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
W.S. Neal at Opp, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 12:30 p.m. if needed)
Trinity Presbyterian at Sipsey Valley, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon, if needed)
Slocomb at Montgomery Catholic, Fri., 1:30 and 3:30 p.m. (Sat., 3 p.m. if needed)
North
Madison Academy at Mars Hill Bible, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Glencoe at Piedmont, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Plainview at J.B. Pennington, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 2:30 p.m. if needed)
Cordova at Winfield, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Class 4A
South
Jemison at Bibb County, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 6 p.m. if needed)
UMS-Wright at Thomasville, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Beauregard at Childersburg, Fri., 4 and 6:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Charles Henderson at Alabama Christian, at AUM Complex, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
North
Brooks at Central-Florence, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Oneonta at Cleburne County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 4 p.m. if needed)
Jacksonville at Alexandria, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Madison County at Ardmore, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

Class 5A
South
Brookwood at McAdory, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Faith Academy at Spanish Fort, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Valley at Marbury, Fri., 5 and 7:30 p.m.; (Sat., 1 p.m. if needed)
Rehobeth at Russell County, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
North
Hartselle at Cullman, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
Briarwood Christian at Homewood, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Pinson Valley at Mortimer Jordan, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Etowah at Southside-Gadsden, Fri., 5 and 7 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)

Class 6A
South
Spain Park at Pelham, Fri., 4:30 and 6:30 p.m. (Sat., 11 a.m. if needed)
Baker at Mary Montgomery, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Auburn at Smiths Station, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., noon if needed)
Foley at Fairhope, Fri., 5 and 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m. if needed)
North
Sparkman at Bob Jones, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Tuscaloosa County at Hoover, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)
Vestavia Hills at Hewitt-Trussville, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., noon if needed)
Grissom at Oxford, Fri., 4:30 and 7 p.m. (Sat., 1 p.m. if needed)

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam