• 73°

Second round playoff pairings

AHSAA SECOND ROUND

CLASS 6A
McGill-Toolen (10-1) at Wetumpka (7-4)
Smiths Station (9-2) at Enterprise (7-4)
Fairhope (9-2) at Carver-Montgomery (9-2)
Auburn (10-1) at Foley (6-5)
Bessemer City (10-1) at Vestavia Hills (9-2)
Oxford (9-2) at Bob Jones (10-1)
Shades Valley (10-1) at Hoover (11-0)
Florence (8-3) at Clay-Chalkville (10-1)

CLASS 5A
St. Paul’s (9-2) at Benjamin Russell (10-1)
Saraland (10-1) at Homewood (9-2)
Spanish Fort (11-0) at Sylacauga (8-3)
Briarwood (9-2) at Jackson (11-0)
Pleasant Grove (10-1) at Athens (8-3)
Muscle Shoals (10-1) at Parker (8-3)
Pinson Valley (7-4) at McAdory (9-2)
Cullman (8-3) at Southside-Gadsden (11-0)

CLASS 4A

Charles Henderson (11-0) at Childersburg (9-2)
Central-Clay Co. (9-2) at Bibb Co. (10-1)
Beauregard (9-2) at UMS-Wright (9-2)
Calera (10-1) at Dadeville (10-1)
Jacksonville (8-3) at Oneonta (10-1)
Central-Florence (9-2) at Cleburne Co. (7-4)
Guntersville (10-1) at Munford (10-1)
Haleyville (10-1) at J.O. Johnson (10-1)

CLASS 3A
Straughn (8-2) at Dale Co. (11-0)
Bayside Aca. (7-4) at Pike Co. (7-4)
T.R. Miller (11-0) at Midfield (7-4)
Leeds (9-2) at Fayette Co. (10-1)
Piedmont (10-1) at Deshler (8-3)
Hamilton (9-2) at Madison Aca. (11-0)
Saks (11-0) at Lauderdale Co. (9-2)
Colbert Co. (10-1) at Glencoe (8-3)

CLASS 2A
Washington Co. (10-1) at Hale Co. (7-4)
Lamar Co. (10-1) at Mobile Chr. (8-3)
G.W. Long (10-1) at Sweet Water (8-3)
Oakman (10-1) at Luverne (10-1)
Montgomery Aca. (10-1) at Ranburne (10-1)
North Sand Mountain (9-2) at Tanner (9-1)
Fultondale (10-1) at Lanett (10-0)
Fyffe (10-1) at Walter Wellborn (8-3)

CLASS 1A

St. Luke’s (8-3) at Brantley (9-2)
Autaugaville (8-3) at Loachapoka (9-2)
McKenzie (9-2) at Linden (8-3)
Maplesville (11-0) at Geneva Co. (9-2)
Hubbertville (9-2) at Falkville (9-1)
R.A. Hubbard (8-3) at Berry (6-5)
Addison (9-1) at Pickens Co. (11-0)
Ragland (9-1) at Brilliant (7-4)

AISA SEMIFINALS

CLASS AAA
Kingwood (9-3) at Bessemer Aca. (11-1)
Escambia Aca. (10-2) at Monroe Aca. (11-0)

CLASS AA

Wilcox Aca. (8-3) at Edgewood (12-0)
Clarke Prep (7-4) at Patrician (9-3)

CLASS A
Lakeside (7-4) at Restoration (11-1)
Abbeville Chr. (10-2) at Marengo Aca. (11-0)

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam