• 54°

New ASWA baseball and softball poll released: WSN baseball, TRM softball mentioned

ASWA Baseball Rankings
CLASS 6A
1. Pelham (19-10)
2. Sparkman (26-6)
3. Thompson (25-10)
4. Opelika (24-5)
5. Hoover (29-10)
6. Hewitt-Trussville (22-6)
7. Hillcrest-Tuscaloosa (28-7)
8. Huntsville (22-8)
9. Buckhorn (22-8)
10. Spain Park (23-13)
Others nominated: Alma Bryant (17-3), Baker (16-9), Central-Phenix City (21-9), Mountain Brook (20-8), Northview (22-8), Vestavia Hills (20-12).

CLASS 5A
1. Spanish Fort (24-5)
2. Cullman (26-8)
3. Southside-Gadsden (24-5)
4. St. Paul’s (23-1)
5. Hartselle (20-15)
6. Homewood (16-9)
7. Muscle Shoals (23-9)
8. Mortimer Jordan (26-10)
9. Etowah (15-11)
10. Rehobeth (18-8)
Others nominated: Briarwood Christian (11-7), Faith Academy (14-9), Pinson Valley (16-11), Pleasant Grove (23-9).

CLASS 4A
1. Charles Henderson (21-7)
2. Oneonta (24-4)
3. Childersburg (20-3)
4. Brooks (24-7)
5. Ardmore (13-7)
6. Alexandria (18-9)
7. Alabama Christian (21-4)
8. UMS-Wright (19-8)
9. Guntersville (20-9)
10. Beauregard (20-12)
Others nominated: Andalusia (14-8), Bibb County (17-18), St. James (13-6), Tallassee (13-9).

CLASS 3A
1. American Christian (23-6)
2. Bayside Academy (19-5)
3. Lauderdale County (23-10)
4. Colbert County (20-8)
5. Trinity (14-7)
6. Thorsby (22-4)
7. Opp (15-8)
8. W.S. Neal (14-3)
9. Slocomb (17-11)
10. Madison Academy (20-8)
Others nominated: Cleveland (15-9), Geneva (12-4), Gordo (17-4), Hanceville (19-7), Leeds (17-9), Montevallo (13-7), Piedmont (17-6), Sipsey Valley (21-12).

CLASS 2A
1. Sheffield (24-10)
2. Sand Rock (21-4)
3. G.W. Long (17-8)
4. Houston Academy (18-4)
5. Leroy (17-6)
6. Oakman (20-5)
7. Section (17-10)
8. Ariton (14-8)
9. Luverne (11-4)
10. Ranburne (10-3)
Others nominated: New Brockton (12-3), Zion Chapel (11-3).

CLASS 1A
1. St. Luke’s (18-4)
2. Shoals Christian (21-6)
3. Athens Bible (17-4)
4. Falkville (17-3)
5. Fayetteville (13-5)
6. Marion County (14-4)
7. Maplesville (14-3)
8. Decatur Heritage (17-5)
9. Hackleburg (13-9)
10. Florala (8-2)
Others nominated: Berry (11-9), Billingsley (11-8), Cedar Bluff (13-9), South Lamar (12-7), Spring Garden (12-5).

AISA
1. Edgewood (29-3)
2. Tuscaloosa Academy (21-3)
3. Pike Liberal Arts (19-8)
4. Autauga (18-5-2)
5. Glenwood (18-8)
6. Marengo Academy (16-3-2)
7. Clarke Prep (18-3-1)
8. Hooper (22-10)
9. Fort Dale (14-7)
10. Abbeville Christian (13-5)
Others nominated: Jackson (12-9), Lakeside (11-7).

ASWA Softball Rankings
CLASS 6A
1. Sparkman (32-2)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (27-4-1)
3. Baker (35-1)
4. Pelham (19-6)
5. Spain Park (29-5)
6. Huntsville (23-4)
7. Albertville (19-4)
8. Buckhorn (27-8-1)
9. Enterprise (26-4)
10. Oxford (20-9)
Others nominated: Chelsea (18-14), Hewitt-Trussville (20-7), Pell City (23-4), Prattville (24-8), Theodore (16-7-1), Thompson (20-13-1), Wetumpka (22-12).

CLASS 5A
1. Curry (27-4)
2. Hayden (19-2)
3. Southside-Gadsden (18-5)
4. Hartselle (20-6)
5. Mortimer Jordan (13-8)
6. Valley (14-6-1)
7. Springville (24-9)
8. Scottsboro (11-6)
9. Cullman (20-10)
10. Athens (20-10)
Others nominated: Citronelle (20-4), Faith Academy (10-9-2), McAdory (23-9), Muscle Shoals (30-6), Moody (12-5), Rehobeth (15-9), Saraland (13-12).

CLASS 4A
1. Alabama Christian (24-8-2)
2. Haleyville (19-10)
3. Alexandria (14-9-1)
4. Handley (18-8)
5. Clarke County (11-5-1)
6. West Blocton (13-7)
7. Ardmore (19-15-1)
8. Central-Florence (17-6)
9. Munford (14-6)
10. Beauregard (21-7)
Others nominated: Carbon Hill (12-9), Holtville (9-10), Headland (11-8), Oneonta (15-10).

CLASS 3A
1. White Plains (18-4)
2. Pisgah (12-6)
3. Holly Pond (19-4)
4. Glencoe (12-0)
5. Winfield (13-8)
6. Cordova (15-10-1)
7. Westminster Christian (15-4)
8. Susan Moore (16-6-1)
9. Brindlee Mountain (14-4-1)
10. Slocomb (22-7)
Others nominated: Colbert County (17-7-1), Geneva (17-7), Leeds (15-12), Opp (14-4), T.R. Miller (9-4), West Morgan (22-10).

CLASS 2A
1. Ider (22-6-1)
2. Mobile Christian (21-11)
3. Hale County (17-8)
4. Hatton (18-13-2)
5. Colbert Heights (10-2)
6. Pleasant Valley (12-9)
7. G.W. Long (9-3)
8. Ariton (14-8)
9. Leroy (18-9-1)
10. Horseshoe Bend (13-6)
Others nominated: Elba (6-5), Goshen (10-7), Lexington (9-8), Oakman (13-12), Walter Wellborn (13-6), Zion Chapel (7-8).

CLASS 1A
1. Sumiton Christian (21-6)
2. Ragland (16-5)
3. Lynn (22-4)
4. Kinston (14-4)
5. Brantley (14-7)
6. Athens Bible (19-8)
7. Decatur Heritage (11-10)
8. South Lamar (11-8)
9. Florala (8-1)
10. Berry (8-7)
Others nominated: Belgreen (10-5), Billingsley (8-3), Collinsville (12-12), Hubbertville (9-3), Spring Garden (9-8-1).

AISA
1. Macon East (31-4)
2. Glenwood (24-6)
3. Edgewood (24-9)
4. Marengo Academy (13-5)
5. Hooper (10-7)
6. Springwood (11-7)
7. Clarke Prep (15-5)
8. Wilcox Academy (8-4)
9. Lakeside (8-9)
10. Bessemer Academy (10-9)
Others nominated: Patrician Academy (6-10), Pike Liberal Arts (16-9).

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam