• 61°

How top-10 teams fared Friday

How the teams in the Alabama Sports Writers Association high school football rankings fared this week:
CLASS 7A
1. Hoover (0-0) vs. Miami Central (Fla.) on Saturday
2. Bob Jones (0-0) does not play
3. McGill-Toolen (0-0) does not play
4. Spain Park (1-0) beat Austin 5-3
5. Auburn (0-1) lost to Gadsden City 34-28 (2OT)
6. Central-Phenix City (1-0) beat Stockbridge (Ga.) 30-21
7. Foley (1-0) beat Gulf Shores 34-6 on Thursday
8. Vestavia Hills (0-0) does not play
9. Fairhope (1-0) beat Robertsdale 34-7
10. Prattville (0-0) does not play
CLASS 6A
1. Spanish Fort (0-0) vs. Stanhope Elmore on Saturday
2. Clay-Chalkville (0-0) vs. Niceville (Fla.) on Saturday
3. Shades Valley (1-0) beat No. 6 Florence 37-35
4. Carver-Montgomery (0-0) does not play
5. Opelika (0-0) does not play
6. Florence (0-1) lost to No. 3 Shades Valley 37-35
7. Daphne (0-0) does not play
8. Blount (0-0) does not play
9. Muscle Shoals (0-0) does not play
10. Bessemer City (0-1) lost to Hueytown 20-7
CLASS 5A
1. St. Paul’s (1-0) beat Alma Bryant 37-6
2. Pleasant Grove (0-0) does not play
3. Vigor (0-0) does not play
T4. Central-Clay Co. (1-0) beat Munford 10-7
T4. Jackson (0-0) does not play
6. Charles Henderson (0-0) does not play
7. J.O. Johnson (0-0) does not play
8. Etowah (0-1) lost to Northridge 16-14
9. Alexandria (0-1) lost to Jacksonville 27-19
10. Guntersville (0-0) does not play
CLASS 4A
1. Leeds (1-0) beat Madison Aca. 27-24
2. UMS-Wright (0-0) does not play
3. Dadeville (0-0) does not play
4. Straughn (0-0) does not play
5. Oneonta (0-0) does not play
6. Saks (0-0) does not play
7. Thomasville (1-0) beat Sweet Water 24-6
8. Deshler (0-0) does not play
9. Andalusia (0-1) lost to T.R. Miller 38-15
10. Trinity (0-1) lost to Dale Co. 48-12
CLASS 3A
1. Madison Aca. (0-1) lost to Leeds 27-24
2. Piedmont (0-0) does not play
3. T.R. Miller (1-0) beat Andalusia 38-15
4. Dale Co. (1-0) beat Trinity 48-12
5. Walter Wellborn (0-0) does not play
6. Pike Co. (0-0) does not play
7. Colbert Co. (0-0) does not play
8. Glencoe (0-0) does not play
9. Midfield (0-0) does not play
10. Lauderdale Co. (1-0) beat Forrest (Tenn.) 35-7
CLASS 2A
1. Tanner (1-0) beat West Limestone 47-0
2. Fyffe (0-0) does not play
3. Lanett (0-1) lost to Valley 21-0
4. Washington Co. (0-0) does not play
5. Sweet Water (0-1) lost to Thomasville 24-6
6. G.W. Long (0-0) does not play
7. Addison (0-1) lost to No. 9 Pickens Co. 26-23
8. Cottonwood (0-0) does not play
9. Pickens Co. (1-0) beat No. 7 Addison 26-23
10. Falkville (1-0) beat Phil Campbell 45-13
CLASS 1A
1. Brantley (0-0) does not play
2. Maplesville (0-0) does not play
3. Linden (0-0) does not play
4. Hubbertville (0-0) does not play
5. R.A. Hubbard (1-0) beat Cherokee 20-7 on Thursday
6. Loachapoka (0-0) does not play
7. Cedar Bluff (0-0) does not play
8. Valley Head (0-0) does not play
9. Ragland (0-0) does not play
10. A.L. Johnson (1-0) beat R.C. Hatch 36-16
AISA
1. Edgewood (0-0) does not play
2. Restoration (0-0) does not play
3. Bessemer Aca. (0-0) does not play
4. Monroe Aca. (0-0) at Lancaster Chr. (Tenn.) on Saturday
5. Marengo Aca. (0-0) does not play
6. Wilcox Aca. (0-0) does not play
7. Escambia Aca. (0-0) does not play
8. Clarke Prep (0-0) does not play
9. Autauga Aca. (0-0) does not play
10. South Choctaw Aca. (0-0) does not play

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam