• 55°

Playoff scores from state and next round pairings

FRIDAY’S RESULTS
(In bracket order)

AHSAA
CLASS 7A

Fairhope 23, Jeff Davis 14
Foley 35, Auburn 31
Central-Phenix 20, Murphy 14
Prattville 41, Baker 35
Hoover 38, Buckhorn 13
Tuscaloosa Co. 28, Bob Jones 21
Gadsden City 54, Hewitt-Trussville 37
Oak Mountain 60, James Clemens 43

CLASS 6A

Carver-Montgomery 46, Pell City 13
Hillcrest-Tuscaloosa 56, Daphne 28
Opelika 33, Wetumpka 7
Saraland 37, Bessemer City 10
McAdory 21, Blount 20
Oxford 25, Dothan 19
Spanish Fort 41, Northridge 7
Benjamin Russell 27, Stanhope Elmore 21
Clay-Chalkville 85, Scottsboro 50
Muscle Shoals 42, Minor 20
Southside-Gadsden 14, Pinson Valley 10
Decatur 27, Walker 7
Florence 38, Briarwood Chr. 16
Shades Valley 34, Arab 0
Homewood 25, Hartselle 21
Gardendale 24, Fort Payne 3

CLASS 5A
Greenville 35, Sylacauga 14
Calera 28, Vigor 26
Tallassee 49, Rehobeth 20
Jackson 35, Central-Tuscaloosa 7
B.C. Rain 28, Demopolis 27
Charles Henderson 48, Beauregard 42
St. Paul’s 57, Helena 14
Central-Clay Co. 28, Eufaula 24
Lincoln 24, Boaz 7
Pleasant Grove 36, Russellville 14
Guntersville 33, Moody 7
Ramsay 21, J.O. Johnson 20
East Limestone 42, Dora 6
Mortimer Jordan 24, Etowah 10
Parker 29, West Point 9
Madison Co. 38, Alexandria 30

CLASS 4A
Munford 42, St. James 21
W.S. Neal 51, Northside 34
Leeds 41, Ashford 0
Clarke Co. 39, Bibb Co. 14
West Blocton 27, Thomasville 14
Straughn 29, Childersburg 28
UMS-Wright 44, Sipsey Valley 14
Dadeville 56, Trinity 24
Cleburne Co. 54, Westminster Chr. 28
Cordova 38, Wilson 35
Oneonta 50, Sardis 26
Haleyville 45, Elkmont 21
Deshler 22, Hamilton 21
Saks 64, North Jackson 41
Fayette Co. 56, Central-Florence 41
Jacksonville 49, Locust Fork 35

CLASS 3A
Dale Co. 62, Prattville Chr. 20
Geneva 17, Aliceville 14
Montgomery Acad. 45, Daleville 30
T.R. Miller 35, Greensboro 6
Gordo 47, Hillcrest-Evergreen 6
Pike Co. 41, Fultondale 16
Opp 70, Lamar Co. 36
Slocomb 14, Midfield 0
Glencoe 56, Sylvania 19
Lauderdale Co. 54, Vinemont 6
Plainview 34, Weaver 6
Colbert Co. 49, Winfield 30
Madison Acad. 56, Winston Co. 7
Piedmont 34, Pisgah 6
Oakman 35, Lexington 28
Walter Wellborn 42, Geraldine 14

CLASS 2A
G.W. Long 35, New Brockton 0
Leroy 46, Thorsby 20
Elba 52, Houston Acad. 0
Sweet Water 42, R.C. Hatch 6
Flomaton 35, Pickens Co. 20
Cottonwood 32, Luverne 14
Washington Co. 67, Vincent 7
Geneva Co. 34, Goshen 21
Tanner 52, Ider 7
Randolph Co. 45, Sulligent 7
Fyffe 56, Tarrant 6
Reeltown 41, Hatton 6
Woodland 16, Red Bay 12
Cleveland 13, Addison 6
Ranburne 63, Phil Campbell 22
Gaston 27, Cold Springs 26

CLASS 1A
Brantley 40, Loachapoka 6
Linden 42, Chickasaw 0
Billingsley 42, Kinston 14
Ellwood Chr. 52, J.U. Blacksher 35
Maplesville 48, Millry 7
McKenzie 32, Isabella 29
Fruitdale 33, A.L. Johnson 32
Notasulga 26, Georgiana 21
Hubbertville 54, Jacksonville Chr. 21
Phillips 35, Wadley 12
South Lamar 49, Valley Head 13
Ragland 41, R.A. Hubbard 13
Hackleburg 56, Talladega Co. Central 40
Cedar Bluff 46, Berry 34
Donoho 65, Decatur Heritage 0
Marion Co. 48, Spring Garden 19

AISA
CLASS AAA

Bessemer Acad. 56, Pike Liberal Arts 28
Monroe Acad. 42, Tuscaloosa Acad. 26
Escambia Acad. 54, Glenwood 0
Restoration 42, Autauga Acad. 24

CLASS AA
Edgewood 61, Pickens Acad. 0
Wilcox Acad. 48, Macon-East 14
Marengo Acad. 62, Springwood 0
Clarke Prep 31, Lakeside 29

CLASS A

Crenshaw Chr. 34, Jackson Acad. 21
Patrician 52, Cornerstone 21
South Choctaw Acad. 68, Chambers Acad. 34
Abbeville Chr. 35, Sparta 20

SECOND-ROUND PAIRINGS
CLASS 7A

Fairhope (11-0) vs. Foley (8-3)
Central-Phenix City (10-1) vs. Prattville (9-2)
Hoover (9-2) vs. Tuscaloosa Co. (6-5)
Gadsden City (9-2) vs. Oak Mountain (10-1)

CLASS 6A
Carver-Montgomery (9-2) vs. Hillcrest-Tuscaloosa (8-3)
Opelika (9-1) vs. Saraland (10-1)
McAdory (11-0) vs. Oxford (6-5)
Spanish Fort (10-1) vs. Benjamin Russell (10-1)
Clay-Chalkville (11-0) vs. Muscle Shoals (8-2)
Southside-Gadsden (9-2) vs. Decatur (8-3)
Florence (9-2) vs. Shades Valley (9-2)
Homewood (9-2) vs. Gardendale (7-4)

CLASS 5A
Greenville (9-2) vs. Calera (10-1)
Tallassee (8-3) vs. Jackson (9-2)
B.C. Rain (5-6) vs. Charles Henderson (8-3)
St. Paul’s (11-0) vs. Central-Clay Co. (8-3)
Lincoln (7-4) vs. Pleasant Grove (9-2)
Guntersville (11-0) vs. Ramsay (10-1)
East Limestone (11-0) vs. Mortimer Jordan (10-1)
Parker (10-1) vs. Madison Co. (8-3)

CLASS 4A
Munford (8-3) vs. W.S. Neal (7-3)
Leeds (10-1) vs. Clarke Co. (9-2)
West Blocton (10-1) vs. Straughn (9-1)
UMS-Wright (10-1) vs. Dadeville (7-4)
Cleburne Co. (9-2) vs. Cordova (8-3)
Oneonta (9-2) vs. Haleyville (9-2)
Deshler (10-1) vs. Saks (10-1)
Fayette Co. (8-3) vs. Jacksonville (9-2)

CLASS 3A
Dale Co. (11-0) vs. vs. Geneva (6-5)
Montgomery Acad. (11-0) vs. T.R. Miller (10-1)
Gordo (11-0) vs. Pike Co. (7-3)
Opp (8-3) vs. Slocomb (7-4)
Glencoe (11-0) vs. Lauderdale Co. (9-2)
Plainview (9-2) vs. Colbert Co. (7-4)
Madison Acad. (10-1) vs. Piedmont (8-3)
Oakman (10-1) vs. Walter Wellborn (7-3)

CLASS 2A
G.W. Long (10-0) vs. Leroy (6-5)
Elba (11-0) vs. Sweet Water (8-3)
Flomaton (8-3) vs. Cottonwood (9-2)
Washington Co. (11-0) vs. Geneva Co. (7-3)
Tanner (9-2) vs. Randolph Co. (9-2)
Fyffe (11-0) vs. Reeltown (10-1)
Woodland (8-3) vs. Cleveland (9-2)
Ranburne (10-0) vs. Gaston (8-3)

CLASS 1A
Brantley (11-0) vs. Linden (7-3)
Billingsley (8-2) vs. Ellwood Chr. (5-6)
Maplesville (10-0) vs. McKenzie (9-1)
Fruitdale (9-2) vs. Notasulga (8-3)
Hubbertville (10-0) vs. Phillips (10-1)
South Lamar (5-6) vs. Ragland (10-1)
Hackleburg (10-1) vs. Cedar Bluff (6-5)
Donoho (11-0) vs. Marion Co. (6-4)

AISA
CLASS AAA
Bessemer Acad. (11-0) vs. Monroe Acad. (11-1)
Escambia Acad. (9-1) vs. Restoration (8-2)

CLASS AA
Edgewood (11-0) vs. Wilcox Acad. (8-2)
Marengo Acad. (10-1) vs. Clarke Prep (6-4)

CLASS A
Crenshaw Chr. (8-3) vs. Patrician (7-4)
South Choctaw Acad. (9-2) vs. Abbeville Chr. (8-4)

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam