• 59°

ASWA basketball poll released: TRM mentioned in class 3A boys

ASWA Basketball Rankings
BOYS
CLASS 7A

1. Mountain Brook (10-1)
2. McGill-Toolen (10-1)
3. Lee-Montgomery (9-1)
4. Theodore (9-1)
5. Murphy (7-1)
6. Spain Park (10-1)
7. Baker (8-3)
8. James Clemens (7-3)
9. Grissom (7-4)
10. Hoover (6-2)

Others nominated: Buckhorn (6-3), Central-Phenix City (5-1), Gadsden City (9-2), Sparkman (5-4), Tuscaloosa County (9-3).

CLASS 6A
1. Lee-Huntsville (7-2)
2. Carver-Montgomery (7-1)
3. Austin (6-1)
4. Hillcrest-Tuscaloosa (7-2)
5. Bessemer City (8-2)
6. Clay-Chalkville (7-1)
7. Pelham (7-2)
8. Woodlawn (7-2)
9. Scottsboro (6-1)
10. Paul Bryant (7-2)
Others nominated: Athens (7-3), Blount (5-3), Cullman (4-2), Homewood (8-2), Selma (8-1).

CLASS 5A
1. Ramsay (9-2)
2. Faith Academy (11-1)
3. J.O. Johnson (8-2)
4. Shelby County (9-2)
5. Parker (6-2)
6. Columbia (5-4)
7. Talladega (7-2)
8. Dallas County (4-0)
9. Boaz (11-1)
10. Anniston (3-2)
Others nominated: Alexandria (4-1), Greenville (3-2), Madison County (4-4), Marbury (8-2).

CLASS 4A
1. Cherokee County (6-0)
2. Saks (4-0)
3. White Plains (7-2)
4. West Limestone (9-1)
5. North Jackson (5-1)
6. Cordova (4-3)
7. Thomasville (4-0)
8. Ashford (11-2)
9. Catholic (6-1)
10. St. James (6-2)
Others nominated: Priceville (8-4).

CLASS 3A
1. Midfield (4-3)
2. Madison Academy (2-5)
3. Holly Pond (8-2)
4. Sand Rock (6-1)
5. Geraldine (7-1)
6. Barbour County (6-2)
7. Hillcrest-Evergreen (5-1)
8. West Morgan (9-2)
9. Daleville (5-0)
10. Sheffield (7-1)
Others nominated: Abbeville (7-2), American Christian (5-2), Excel (6-1), Geneva (9-0), Prattville Christian (6-2), T.R. Miller (2-1), Westbrook Christian (4-3).

CLASS 2A
1. Vincent (8-0)
2. Sumiton Christian (9-1)
3. Cold Springs (8-2)
4. Asbury (8-0)
5. Elba (0-0)
6. Collinsville (3-1)
7. Luverne (4-3)
8. Tanner (3-1)
9. Altamont (5-4)
10. St. Luke’s (9-3)
Others nominated: Central-Hayneville (4-2).

CLASS 1A
1. Sunshine (5-1)
2. Sacred Heart (5-5)
3. Keith (5-4)
4. Georgiana (7-1)
5. Cedar Bluff (4-1)
6. Skyline (6-1)
7. Coosa Christian (7-1)
8. Brantley (1-1)
9. Linden (1-0)
10. Chickasaw (7-1)
Others nominated: None.

AISA
1. Glenwood (8-0)
2. Restoration (5-0)
3. Marengo Academy (5-0)
4. Lee-Scott (8-2)
5. Tuscaloosa Academy (5-1)
6. Edgewood (4-0)
7. Northside Methodist (9-2)
8. Evangel Christian (5-5)
9. Crenshaw Christian (4-2)
10. Escambia Academy (1-1)
Others nominated: None.

GIRLS
CLASS 7A
1. Hoover (11-2)
2. Huntsville (10-1)
3. McGill-Toolen (11-1)
4. Hazel Green (10-1)
5. Sparkman (7-2)
6. Jeff Davis (10-2)
7. Gadsden City (9-2)
8. Murphy (7-2)
9. Fairhope (12-0)
10. Thompson (10-1)
Others nominated: Bob Jones (5-6), Enterprise (8-1), Lee-Montgomery (10-2), Mountain Brook (8-4), Spain Park (4-3).

CLASS 6A
1. Homewood (7-2)
2. Center Point (6-2)
3. Clay-Chalkville (10-2)
4. Austin (6-1)
5. Shades Valley (4-1)
6. Arab (6-4)
7. Lee-Huntsville (9-3)
8. Fort Payne (7-1)
9. Dothan (8-1)
10. Brewer (10-2)
Others nominated: Albertville (9-4), Athens (8-5), Carver-Montgomery (2-1), LeFlore (8-5), Selma (7-4).

CLASS 5A
1. Wenonah (9-0)
2. Faith Academy (7-3)
3. Central-Tuscaloosa (14-1)
4. Pleasant Grove (6-1)
5. Sylacauga (7-1)
6. Anniston (5-1)
7. Charles Henderson (3-2)
8. Brewbaker Tech (7-4)
9. Lawrence County (6-3)
10. Columbia (6-4)
Others nominated: B.C. Rain (5-2), Eufaula (6-2), Madison County (6-3), Ramsay (3-5).

CLASS 4A
1. Straughn (7-0)
2. West Limestone (8-1)
3. Deshler (3-1)
4. Jacksonville (8-1)
5. UMS-Wright (7-7)
6. Ashford (12-1)
7. Locust Fork (9-3)
8. Crossville (7-1)
9. Oneonta (10-4)
10. Clarke County (7-1)
Others nominated: Calera (5-2), Childersburg (3-2), Danville (7-5), Hokes Bluff (5-2), Montgomery Catholic (6-2), Priceville (3-7).

CLASS 3A
1. Lauderdale County (7-0)
2. Winfield (7-0)
3. West Morgan (9-1)
4. Madison Academy (5-4)
5. Sand Rock (6-0)
6. Brindlee Mountain (10-2)
7. Abbeville (6-3)
8. Lexington (6-2)
9. Holly Pond (7-4)
10. Plainview (8-2)
Others nominated: Daleville (6-2), Piedmont (6-1), Pisgah (4-2), Prattville Christian (5-3).

CLASS 2A
1. Red Bay (5-1)
2. Flomaton (5-2)
3. Cold Springs (9-2)
4. Samson (9-1)
5. Tanner (6-1)
6. Falkville (8-4)
7. Section (6-2)
8. Mars Hill (4-1)
9. Washington County (1-0)
10. Mobile Christian (8-2)
Others nominated: Altamont (6-2), Geneva County (6-4), Hatton (4-3), Phil Campbell (6-1), West End (6-4).

CLASS 1A
1. Brantley (4-1)
2. Decatur Heritage (7-1)
3. Woodville (7-3)
4. Loachapoka (3-2)
5. Spring Garden (7-1)
6. Keith (5-3)
7. Winterboro (4-0)
8. Akron (4-1)
9. Berry (3-0)
10. Georgiana (4-1)
Others nominated: Athens Bible (2-3).

AISA
1. Glenwood (6-2)
2. Evangel Christian (9-1)
3. Sparta Academy (8-0)
4. Lee-Scott (6-4)
5. Wilcox Academy (NA)
6. Marengo Academy (5-1)
7. Lakeside (6-4)
8. Edgewood Academy (4-2)
9. Hooper Academy (3-4)
10. Springwood (NA)
Others nominated: None.

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam