• 72°

TRM baseball remains at No. 3 in new poll

ASWA Baseball Rankings
CLASS 7A
1. Mountain Brook (24-3)
2. Spain Park (18-10)
3. Vestavia Hills (16-11)
4. Hewitt-Trussville (14-4)
5. Auburn (21-9)
6. Thompson (21-9)
7. Hoover (23-11)
8. Theodore (26-5)
9. Central-Phenix City (25-6)
10. Baker (16-7)
Others nominated: James Clemens (17-11), Grissom (20-8), Huntsville (18-11), Sparkman (15-13).

CLASS 6A
1. Cullman (32-6)
2. Pelham (18-8)
3. Opelika (23-7)
4. Spanish Fort (23-8)
5. Hartselle (23-13)
6. Briarwood Christian (19-6)
7. Homewood (21-4)
8. Southside-Gadsden (16-10)
9. Saraland (22-11)
10. Pinson Valley (22-11)
Others nominated: Dothan (21-14), Gardendale (24-8), Northview (18-12).

CLASS 5A
1. Charles Henderson (29-2)
2. St. Paul’s (29-2)
3. Alexandria (25-2)
4. Tallassee (25-5)
5. Russellville (20-6)
6. Etowah (23-8)
7. Pleasant Grove (20-12)
8. Mortimer Jordan (27-9)
9. Helena (17-13)
10. Rehobeth (19-8)
Others nominated: Alabama Christian (13-11), Ardmore (17-5), Corner (26-12), Jemison (21-7), Madison County (19-8), Randolph (14-4).

CLASS 4A
1. UMS-Wright (23-4)
2. Oneonta (17-4)
3. St. James (20-7)
4. Brooks (16-7)
5. Bibb County (18-12)
6. Haleyville (15-7)
7. Thomasville (18-10)
8. Trinity (19-8)
9. Headland (20-8)
10. Holtville (24-12)
Others nominated: Central-Florence (24-6), Cherokee County (11-5), Hokes Bluff (12-6), North Jackson (15-7), Rogers (16-11), Wilson (11-5).

CLASS 3A
1. Hale County (24-3)
2. Madison Academy (16-9)
3. T.R. Miller (18-1)
4. Colbert County (21-4)
5. Plainview (20-2)
6. Hanceville (18-6)
7. Bayside Academy (26-4)
8. Cottage Hill (28-8)
9. Geneva (17-3)
10. Lauderdale County (19-11)
Others nominated: Colbert Heights (15-6), Glencoe (9-5), Gordo (15-2), New Hope (10-9), Piedmont (13-8), Susan Moore (12-5).

CLASS 2A
1. Luverne (18-1)
2. G.W. Long (23-8)
3. Mobile Christian (16-6)
4. St. Luke’s (17-7)
5. Thorsby (11-4)
6. Houston Academy (16-11)
7. Phil Campbell (16-7)
8. Hatton (12-16)
9. Falkville (19-7)
10. Leroy (15-14)
Others nominated: Ariton (15-4), Collinsville (8-5), Cottonwood (10-3), Highland Home (12-2), Washington County (13-6).

CLASS 1A
1. Verbena (13-2)
2. Cedar Bluff (15-8)
3. Decatur Heritage (10-7)
4. Billingsley (14-6)
5. J.U. Blacksher (15-4)
6. Maplesville (11-5)
7. Shoals Christian (10-13)
8. Millry (17-11)
9. Athens Bible (7-7)
10. Hackleburg (12-7)
Others nominated: Fruitdale (10-10), Ragland (8-9), Shades Mountain Christian (10-12).

AISA
1. Marengo Academy (21-4-1)
2. Edgewood Academy (26-6)
3. Monroe Academy (26-7)
4. Springwood (17-5)
5. Macon-East (30-8)
6. Glenwood (13-4-1)
7. Autauga Academy (25-7)
8. Northside Methodist (34-11-1)
9. Kingwood Christian (17-9-2)
10. Lee-Scott (14-6)
Others nominated: Abbeville (16-14), Clarke Prep (13-10), Fort Dale (14-14), Pickens Academy (10-8).

ASWA Softball Rankings
CLASS 7A
1. Sparkman (17-8)
2. Spain Park (19-4-2)
3. Hewitt-Trussville (27-5)
4. Central-Phenix City (25-8-4)
5. Baker (27-6-1)
6. Huntsville (15-10)
7. Buckhorn (19-6)
8. Vestavia Hills (15-7-1)
9. Thompson (21-11)
10. James Clemens (14-5-2)
Others nominated: Bob Jones (9-12), Enterprise (12-12), Hoover (17-13), Mary Montgomery (18-15-1), Prattville (19-6).

CLASS 6A
1. Southside-Gadsden (23-2)
2. Hartselle (21-4)
3. Hillcrest-Tuscaloosa (21-7)
4. Daphne (31-6-1)
5. Dothan (27-4-1)
6. Saraland (24-6)
7. Wetumpka (22-6-1)
8. Cullman (15-8)
9. Arab (14-7)
10. Valley (17-9)
Others nominated: Athens (14-8), Chelsea (11-8), Florence (13-2-1), Oxford (16-8-1), Pell City (20-8), Robertsdale (22-16-1).

CLASS 5A
1. Hayden (20-5)
2. Rehobeth (28-5-1)
3. Alabama Christian (24-8-2)
4. Springville (24-7)
5. Corner (13-5)
6. Beauregard (18-7)
7. Marbury (18-7)
8. Etowah (22-7)
9. Alexandria (16-11-1)
10. Lawrence County (14-8)
Others nominated: Calera (15-7), East Limestone (16-8), Eufaula (16-12), Fairview (10-4), Mortimer Jordan (10-13).

CLASS 4A
1. Curry (30-3)
2. Westminster Christian (20-4)
3. Northside (22-6)
4. Cordova (18-11)
5. Headland (20-6)
6. White Plains (19-5-1)
7. West Blocton (17-12)
8. LAMP (23-4)
9. Handley (13-9-1)
10. Leeds (13-10)
Others nominated: Bibb County (8-6), Clarke County (18-6), Cleburne County (22-5), Danville (10-6-1), Oneonta (13-13).

CLASS 3A
1. Hale County (18-9)
2. Oakman (20-5)
3. Pisgah (22-6)
4. Colbert Heights (21-3)
5. West Morgan (13-6)
6. Prattville Christian (22-7)
7. American Christian (18-5)
8. Slocomb (20-4)
9. Pleasant Valley (11-11)
10. Opp (12-8-1)
Others nominated: Brindlee Mountain (9-1), Geneva (18-12-1), Glencoe (18-4-1), Lexington (11-6), Sand Rock (11-8), Sheffield (11-13).

CLASS 2A
1. Sumiton Christian (23-7)
2. Hatton (18-5)
3. Mobile Christian (11-15)
4. Leroy (27-6)
5. Ider (25-8)
6. Ariton (16-12)
7. Section (7-9-1)
8. Fayetteville (12-5)
9. G.W. Long (15-5)
10. Cold Springs (9-5-2)
Others nominated: Addison (14-10-1), Collinsville (15-8-1), Falkville (14-11), Fyffe (9-8), Mars Hill Bible (14-10).

CLASS 1A
1. Ragland (12-4)
2. Brantley (15-9)
3. Athens Bible (11-4-1)
4. South Lamar (17-6)
5. Spring Garden (9-5)
6. Pleasant Home (8-4)
7. Berry (11-8-1)
8. Marion County (17-6)
9. Lynn (10-8)
10. Kinston (9-17)
Others nominated: Cedar Bluff (6-8), Decatur Heritage (5-8).

AISA
1. Macon-East (39-4)
2. Glenwood (30-6-1)
3. Pike Liberal Arts (25-9)
4. Morgan Academy (22-6-2)
5. Autauga Academy (NA)
6. Patrician Academy (17-2-1)
7. Marengo Academy (10-5-2)
8. Abbeville Christian (23-10)
9. Lakeside (11-12)
10. Bessemer Academy (16-5)
Others nominated: Clarke Prep (13-9), Edgewood (14-16), Lee-Scott (8-8), Northside Methodist (15-10-2

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam