• 77°

TRM football ranked No. 7 in preseason ASWA poll

Class 7A
1. Hoover (30) (12-2) 369
2. Central-Phenix City (1) (10-2) 282
3. Prattville (11-3) 221
4. Baker (9-2) 182
5. Oak Mountain (10-2) 161
6. Bob Jones (8-3) 152
7. Foley (9-4) 116
8. Gadsden City (10-3) 106
9. Murphy (7-4) 56
10. James Clemens (7-4) 49
Others receiving votes: Spain Park (6-4) 22, Buckhorn (6-5) 21, Auburn (4-6) 8, Fairhope (11-1) 6, Hewitt-Trussville (5-6) 6, Mountain Brook (3-7) 5, Smiths Station (5-5) 2, Vestavia Hills (3-7) 2, Tuscaloosa Co. (6-6) 1.

Class 6A
1. Clay-Chalkville (29) (15-0) 365
2. Spanish Fort (2) (12-2) 264
3. Saraland (13-2) 244
4. Opelika (9-2) 223
5. McAdory (12-1) 160
6. Florence (11-3) 138
7. Muscle Shoals (8-3) 102
8. Carver-Montgomery (9-3) 96
9. Homewood (9-3) 49
10. Gardendale (8-5) 30
Others receiving votes: Hillcrest-Tuscaloosa (9-4) 24, Southside-Gadsden (9-3) 22, Hartselle (7-4) 15, Park Crossing (7-3) 11, Fort Payne (7-4) 7, Benjamin Russell (10-2) 5, Austin (2-8) 4, Wetumpka (6-5) 4, Bessemer City (5-6) 2, Decatur (9-4) 2.

Class 5A
1. St. Paul’s (31) (15-0) 372
2. Jackson (11-3) 270
3. Pleasant Grove (12-3) 200
4. J.O. Johnson (7-4) 132
5. East Limestone (12-1) 126
6. Etowah (6-5) 107
7. Guntersville (12-1) 100
8. Madison Co. (10-4) 78
9. Russellville (8-3) 76
10. Calera (10-2)69
Others receiving votes: Tallassee (8-4) 58, Vigor (5-5) 35, Parker (10-2) 32, Charles Henderson (8-4) 29, Mortimer Jordan (10-2) 27, Demopolis (8-3) 10, B.C. Rain (6-7) 9, Greenville (10-3) 9, Eufaula (5-6) 8, Lincoln (7-5) 7, Beauregard (7-3) 6, Ramsay (10-2) 5, Central Clay-Co. (8-4) 1, Sylacauga (7-4) 1.

Class 4A
1. Leeds (30) (14-1) 369
2. UMS-Wright (1) (12-2) 278
3. Cordova (10-4) 204
4. Dadeville (7-5) 195
5. Fayette Co. (9-4) 155
6. Saks (10-2) 129
7. N. Jackson (7-4) 91
8. Deshler (13-2) 87
9. Cleburne Co. (9-3) 65
10. Straughn (10-2) 38
Others receiving votes: Oneonta (9-3) 34, Hamilton (7-4) 30, Andalusia (5-5) 27, West Blocton (10-2) 18, Brooks (5-5) 12, Cherokee Co. (4-6) 8, Haleyville (10-3) 7, W.S. Neal (7-4) 6, Locust Fork (8-3) 4, Munford (9-4) 4, Thomasville (5-6) 4, Clarke Co. (9-3) 1, Trinity (5-6) 1.

Class 3A
1. Madison Acad. (30) (14-1) 369
2. Gordo (1) (13-1) 272
3. Piedmont (8-4) 232
4. Opp (9-4) 211
5. Colbert Co. (8-5) 165
6. Slocomb (7-5) 130
7. T.R. Miller (10-2) 106
8. Pike Co. (7-4) 72
9. Walter Wellborn (8-4) 56
10. Oakman (10-2) 54
Others receiving votes: Dale Co. (14-1) 36, Lauderdale Co. (9-3) 21, Glencoe (13-1) 19, Pisgah (6-5) 10, Montgomery Acad. (12-1) 9, Fultondale (6-5) 3, Hillcrest-Evergreen (4-7) 1, Sylvania (4-7) 1.

Class 2A
1. Fyffe (15) (15-0) 316
2. Elba (8) (14-1) 296
3. Tanner (8) (10-3) 284
4. Reeltown (10-2) 205
5. G.W. Long (11-1) 176
6. Flomaton (9-4) 134
7. Ranburne (12-1) 106
8. Cleveland (9-3) 99
9. Red Bay (9-2) 35
10t. Gaston (8-4) 33
10t. Pickens Co. (7-4) 33
Others receiving votes: Washington Co. (13-1) 17, Mobile Chr. (3-7) 13, Sweet Water (8-4) 7, Cold Springs (8-3) 4, LaFayette (1-9) 4, Lanett (4-5) 3, Woodland (9-4) 2.

Class 1A
1. Maplesville (31) (14-0) 372
2. Brantley (12-1) 234
3. Hubbertville (13-1) 208
4. Linden (7-4) 201
5. Notasulga (9-4) 148
6. Spring Garden (7-4) 141
7. Cedar Bluff (7-6) 138
8. Billingsley (10-3) 97
9t. Loachapoka (3-7) 65
9t. Marion Co. (8-6) 65
Others receiving votes: Ragland (11-2) 47, McKenzie (9-2) 8, Brilliant (1-9) 7, Wadley (7-4) 5, A.L. Johnson (5-6) 4, Berry (7-4) 4, Donoho (11-1) 4, Hackleburg (10-2) 4, Red Level (2-8) 3, Fruitdale (9-3) 2, Marengo (6-4) 2, Millry (7-4) 2, Appalachian (1-9) 1, J.U. Blacksher (6-5) 1, Phillips (10-2) 1, R.A. Hubbard (6-5) 1, Talladega Co. Central (6-5) 1, Valley Head (5-5) 1.

AISA
1. Edgewood Acad. (29) (13-0) 366
2. Bessemer Acad. (12-1) 265
3. Escambia Acad. (11-1) 241
4. Monroe Acad. (1) (11-2) 221
5. Marengo Acad. (10-2) 190
6. Tuscaloosa Acad. (8-3) 137
7. Pike Liberal (8-4) 110
8. Abbeville Chr. (1) (10-4) 99
9. Autauga Acad. (8-3) 90
10. Clarke Prep (6-5) 37
Others receiving votes: Sparta Acad. (6-5) 7, Lee-Scott (4-5) 2, Patrician Acad. (8-5) 1, S. Choctaw Acad. (9-3) 1.

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Josh Bean, AL.com; Brandon Miller, Anniston Star; Jonathan Deal, Athens News Courier; Adam Robinson, Brewton Standard; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Rob Ketcham, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Gregg Dewalt, Florence TimesDaily; Will Gaines, Fort Payne Times-Journal; Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Robert Carter, North Jefferson News; Will Sammon, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Daniel Evans, Selma Times-Journal; Baker Ellis, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Griffin Pritchard, Tallassee Tribune; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Cory Diaz, Wetumpka Herald.

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam