• 70°

How did the top-10 fare this week in football action?

CLASS 7A
1. Hoover (0-0) at Oakland (Tenn.) on Saturday
2. Central-Phenix City (0-1) lost to Stockbridge (Ga.) 13-7
3. Prattville (0-0) did not play
4. Baker (1-0) beat Williamson 31-6
5. Oak Mountain (0-0) did not play
6. Bob Jones (0-0) did not play
7. Foley (1-0) beat Gulf Shores 17-14 on Thursday
8. Gadsden City (0-1) lost to Auburn 45-38
9. Murphy (0-0) did not play
10. James Clemens (0-0) did not play

CLASS 6A
1. Clay-Chalkville (0-0) at Blackman (Tenn.) on Saturday
2. Spanish Fort (1-0) beat D’Iberville (Miss.) 42-24
3. Saraland (0-0) did not play
4. Opelika (0-0) at Hillcrest-Tuscaloosa
5. McAdory (1-0) beat Bibb County 41-14
6. Florence (1-0) beat Shades Valley 38-13
7. Muscle Shoals (1-0) beat Memphis East (Tenn.) 31-14
8. Carver-Montgomery (0-0) did not play
9. Homewood (1-0) beat Decatur 28-15
10. Gardendale (0-0) did not play

CLASS 5A
1. St. Paul’s (1-0) beat Alma Bryant 40-10
2. Jackson (0-0) did not play
3. Pleasant Grove (0-0) did not play
4. J.O. Johnson (0-0) did not play
5. East Limestone (0-0) did not play
6. Etowah (0-1) lost to Northridge 13-6
7. Guntersville (0-0) did not play
8. Madison County (0-0) did not play
9. Russellville (0-0) did not play
10. Calera (0-0) did not play

CLASS 4A
1. Leeds (0-1) lost to Madison Academy 19-14
2. UMS-Wright (0-0) did not play
3. Cordova (1-0) beat Dora 29-19 on Thursday
4. Dadeville (0-0) did not play
5. Fayette County (1-0) beat Winfield 26-20 on Thursday
6. Saks (0-0) did not play
7. North Jackson (0-0) did not play
8. Deshler (0-0) did not play
9. Cleburne County (0-0) did not play
10. Straughn (0-0) did not play

CLASS 3A
1. Madison Academy (1-0) beat Leeds 19-14
2. Gordo (0-0) did not play
3. Piedmont (0-0) did not play
4. Opp (1-0) beat Luverne 44-27 on Thursday
5. Colbert County (0-0) did not play
6. Slocomb (0-0) at Geneva on Saturday
7. T.R. Miller (0-1) lost to Andalusia 25-0
8. Pike County (0-0) did not play
9. Walter Wellborn (0-0) did not play
10. Oakman (0-0) did not play

CLASS 2A
1. Fyffe (0-0) did not play
2. Elba (0-0) did not play
3. Tanner (1-0) beat West Limestone 28-21
4. Reeltown (1-0) beat Childersburg 27-14 on Thursday
5. G.W. Long (0-0) did not play
6. Flomaton (1-0) beat Chickasaw 42-8
7. Ranburne (0-0) did not play
8. Cleveland (0-0) did not play
9. Red Bay (1-0) beat Colbert Heights 25-13
10 (tie). Gaston (0-0) did not play
10 (tie). Pickens County (1-0) beat Addison 35-0

CLASS 1A
1. Maplesville (0-0) did not play
2. Brantley (0-0) did not play
3. Hubbertville (0-0) did not play
4. Linden (0-0) did not play
5. Notasulga (0-1) lost to Tallassee 26-0
6. Spring Garden (0-0) did not play
7. Cedar Bluff (0-0) did not play
8. Billingsley (0-0) did not play
9 (tie). Loachapoka (0-0) did not play
9 (tie). Marion County (0-0) at Berry

AISA
1. Edgewood (1-0) beat No. 3 Escambia Academy 33-21 on Thursday
2. Bessemer Academy (0-0) did not play
3. Escambia Academy (0-1) lost to No. 1 Edgewood 33-21 on Thursday
4. Monroe Academy (1-0) beat Lancaster Christian (Tenn.) 42-6
5. Marengo Academy (0-0) did not play
6. Tuscaloosa Academy (0-0) did not play
7. Pike Liberal Arts (0-0) did not play
8. Abbeville Christian (1-0) beat Sherwood Christian (Ga.) 35-0
9. Autauga Academy (0-0) did not play
10. Clarke Prep (0-0) did not play

About Adam Robinson

My name is Adam Robinson and I have been the Sports Editor of the Brewton Standard since September 2007. I cover all the local sports in the Brewton area. I am a 2007 graduate of Troy University with a degree in Print Journalism with a contract in Sports Information. I married Shari Lynn in June of 2007 and we welcomed our first child, Hatlee, in April of 2010.

email author More by Adam