• 64°

Najor, Johnson named to all-state

T.R. Miller seniors Jake Najor and Chardian Johnson were named to the class 3A all-state team by the Alabama Sports Writers Association.

Johnson

Johnson

Najor

Najor

Najor was selected first team all-state on the offensive line. TRM head coach Jamie Riggs said the senior leader and captain of the offensive line was an anchor for his young offensive line. “He is as good a center as I’ve ever had in all the years I’ve been here coaching,” Riggs said. “He can do a lot of different things. He was so tough and consistent blocking for us. The entire year we were really young at the offensive line. He was kind of our foothold that we did everything around.” 

Senior Chardian Johnson was named to the second team as an all-state selection at defensive back. Johnson had 19 tackles, three interceptions, five pass breakups and two block field goals this season.

“(Johnson) is an all-state player,” Riggs said. “He could’ve been an all-state receiver, defensive back, kick returner or anything else. He did a little bit of everything for us. He was a guy we went to for big plays as much as we could.”

As a receiver this season, Johnson had a school record 49 catches for 876 yards and 10 touchdowns.

Here are the 2015 all-state teams:

CLASS 7A

FIRST TEAM
Offense
QB: Paris Chambers, McGill-Toolen, Sr., 6-2, 180
RB: Kingston Davis, Prattville, Sr., 6-1, 235
RB: La’Mical Perine, Theodore, Sr., 6-0, 215
RB: Jarrion Street, Hewitt-Trussville, Sr., 6-2, 198
WR: Chazz Garrett, Hazel Green, Sr., 6-5, 195
WR: Derrick McCarty, Theodore, Sr., 5-9, 165
WR: Henry Ruggs III, Lee-Montgomery, Jr., 6-0, 175
OL: Eric Archie, Murphy, Sr., 6-1, 268
OL: Grey Best, Spain Park, Sr., 6-2, 260
OL: Justice Hammond, Oak Mountain, Sr., 5-11, 265
OL: Jamahl Jelks, Gadsden City, Sr., 6-3, 330
OL: Tyler Pritchett, Auburn, Sr., 6-3, 270
K: Sage Ledbetter, Auburn, Sr., 5-7, 135

Defense
DB: John Broussard, Central-Phenix City, Sr., 6-0, 172
DB: A.J. Harris, Bob Jones, Jr., 6-0, 185
DB: Kyriq McDonald, James Clemens, Jr., 5-11, 190
DB: Josh Williams, McGill-Toolen, Sr., 5-9, 170
LB: Joe Donald, Mountain Brook, Sr., 6-2, 215
LB: Dytarious Johnson, Prattville, Sr., 6-0, 234
LB: Carlton Martial, McGill-Toolen, Jr., 5-10, 205
LB: Jeremiah Moon, Hoover, Sr., 6-4, 210
DL: Neil Farrell, Murphy, Jr., 6-4, 295
DL: Walter Pritchett, Central-Phenix City, Sr., 6-2, 225
DL: Labryan Ray, James Clemens, Jr., 6-4, 270
DL: Perry Young, Spain Park, Sr., 6-0, 190
P: Tyler Sumpter, Spain Park, Sr., 5-10, 230

Athlete
PJ Hall, Hoover, Sr., 5-11, 196
Will Ignont, Buckhorn, Jr., 6-1, 235
Terrell Kennedy, McGill-Toolen, Sr., 5-11, 185
Darnell Mooney, Gadsden City, Sr., 6-0, 175

SECOND TEAM
Offense
QB: Shaquille Johnson, Lee-Montgomery, Sr., 5-10, 175
RB: Devon Atkinson, James Clemens, So., 5-5, 164
RB: Gary Fearn, Huntsville, Sr., 5-10, 170
RB: Miles Strickland, Bob Jones, Sr., 5-10, 185
WR: Jesse Beck, Sparkman, Sr., 6-2, 185
WR: Justyn Ross, Central-Phenix City, So., 6-3, 180
WR: Marlon Williams, McGill-Toolen, Jr., 6-1, 185
OL: Brian Ankerson, Theodore, Sr., 6-2, 260
OL: Dylan Bradshaw, Enterprise, Sr., 6-3, 305
OL: Alex Robin, Vestavia Hills, Sr. 6-0, 265
OL: Tucker Walters, Bob Jones, Jr., 6-2, 290
OL: Cody Wyatt, Prattville, Sr., 6-3, 285
PK: Matt Stephenson, Bob Jones, Sr., 5-10, 210

Defense
DB: Zyon Gilbert, Jeff Davis, Jr., 6-1, 171
DB: Justen Little, Tuscaloosa Co., Sr., 6-1, 180
DB: Shawn Shamburger, Theodore, Sr., 6-0, 190
DB: Daniel Thomas, Lee-Montgomery, Sr., 6-0, 192
LB: Kendric Haynes, Murphy, Jr., 6-1, 225
LB: Vada King, Smiths Station, Sr., 6-2, 240
LB: Bailey McElwain, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 235
LB: Monty Rice, James Clemens, Jr., 6-2, 210
DL: Demarcus Clarke, Bob Jones, Sr., 6-2, 240
DL: Braxton James, Prattville, Sr., 6-0, 250
DL: T.J. Rayam, Thompson, Sr., 6-0, 308
DL: Jakhiry Turner, Foley, Sr., 6-0, 215
P: Brady Williams, Alma Bryant, Sr., 6-2, 185

Athlete
Maceo Booker, James Clemens, Sr., 5-8, 180
Travez Bozeman, Jeff Davis, Jr., 5-10, 173
Mason Edwards, Sparkman, Sr., 6-2, 191
Nolan Turner, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 180

Coach of the Year
Tyrone Rogers, Lee-Montgomery

HONORABLE MENTION
QB: Brady Polson, Bob Jones, Jr.; Zac Thomas, Hewitt-Trussville, Sr.
RB: Jaxton Carson, Central-Phenix City, Jr.; Larry Wooden, Spain Park, Jr
REC: Quincy Cox, Hoover, Sr.; Austin Taylor, Smiths Station, Sr.
OL: Brody Collier, James Clemens, Jr.; Adam Raschilla, Tuscaloosa Co., Sr.
K: Keller Farni, Murphy, Sr.; A.J. Reed, Prattville, Sr.
DB: Marcus Jones, Enterprise, Jr.; Daniel Miller, Fairhope, Sr.
LB: Michael Sharpley, James Clemens, Jr.; Keonte White, Enterprise, Jr.
DL: Alec Jackson, Jeff Davis, Jr.; Kameron Petty, Buckhorn, Sr.
P: J. Michael Riley, Davidson, Sr.; Collin Sherrill, Tuscaloosa Co., Sr.
ATH: Karon Delince, Central-Phenix City, Jr., Hunter Gibson, Sparkman, So.

CLASS 6A

FIRST TEAM
Offense
QB: Tyler Johnston, Spanish Fort, Sr., 6-2, 210
RB: Josh Johnson, Opelika Sr., 5-9, 215
RB: Brian Robinson, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr., 6-1, 213
RB: Desmon Turner, Fort Payne, Sr., 5-10, 163
WR: Javon Brown, Spanish Fort, Sr., 5-10, 175
WR: TJ Simmons, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 180
WR: Reginald Todd, Blount, Sr., 6-5, 190
OL: Deonte Brown, Austin, Sr., 6-4, 347
OL: Marcus Jenkins, Park Crossing, So., 6-4, 328
OL: Jacob Johnson, Spanish Fort, Sr., 6-4, 305
OL: Shoyne Reams, Dothan, Sr., 6-5, 280
OL: Jakori Savage, Baldwin Co., Sr., 6-7, 280
K: Coby Neenan, Northview, Sr., 6-3, 193

Defense
DB: P.J. Blue, Park Crossing, Sr., 6-3, 200
DB: Lane Davenport, Walker, Sr., 5-11, 170
DB: Reagan Padgett, Gardendale, Sr., 5-10, 170
DB: J’Marick Woods, Florence, Jr., 6-3, 201
LB: K.J. Britt, Oxford, Jr., 6-1, 223
LB: Joshua Draper, Lee-Huntsville, Sr., 5-11, 228
LB: Thomas Johnston, Spanish Fort, Jr., 6-2, 220
LB: Lyndell Wilson, Carver-Montgomery, Sr., 6-3, 235
DL: Zo Bridges, Opelika, Sr., 6-2, 212
DL: Nick Fields, Dothan, Sr., 6-2, 280
DL: Griffin Gentry, Homewood, Sr., 6-3, 265
DL: Justin Thomas, Spanish Fort, Jr., 6-5, 265
P: Jake Bentley, Opelika, Jr., 6-4, 217

Athlete
Tyre Gray, Benjamin Russell, Sr., 5-10, 170
Velus Jones, Saraland, Sr., 6-0, 180
Roman Payton, Northridge, Sr., 5-10, 175
Ty Pigrome, Clay-Chalkville, Sr., 5-10, 190
SECOND TEAM
Offense
QB: Kadarius Toney, Blount, Jr., 6-1, 185
RB: Sean Long, Saraland, Sr., 5-8, 180
RB: Asa Martin, Austin, So., 5-11, 175
RB: Necolby Maxwell, Benjamin Russell, Jr., 5-8, 190
WR: Nico Collins, Clay-Chalkville, 6-5, 200
WR: Terrance Watkins, Athens, Sr., 6-3, 185
WR: Antonio Wright, Blount, Sr., 6-5, 190
OL: Gerald Bell, Bessemer City, Sr., 6-3, 297
OL: Cru Birdyshaw, Walker, Sr., 6-5, 270
OL: Hunter Brannon, Cullman, Jr., 6-4, 275
OL: Reid Hulgan, Fort Payne, Jr., 6-4, 285
OL: Matthew Trehem, Saraland, Jr., 6-3, 310
K: Seth Reburn, Gardendale, Sr., 6-0, 170

Defense
DB: Vincent Burrell, Bessemer City, Sr., 6-2, 197
DB: Tyrez Lindsey, Dothan, Sr., 6-2, 200
DB: Dwain Smith, Muscle Shoals, Sr., 5-9, 190
DB: Andreaz Spencer, Paul Bryant, Sr., 5-9, 162
LB: Caleb Felton, Muscle Shoals, Sr., 6-4, 210
LB: Alex Medina, Walker, Sr., 6-0, 220
LB: Justin Patterson, Cullman, Sr., 6-1, 225
LB: Tre Threat, Spanish Fort, Sr., 6-3, 225
DL: Kurtis Beaman, Huffman, Sr., 6-1, 320
DL: Romie Dukes, Minor, Sr., 6-2, 255
DL: Andrew Freeman, Gardendale, Jr., 5-10, 215
DL: Jalen Madden, Northridge, Sr., 6-2, 320
P: Griffin McCollum, Decatur, Sr., 5-11, 190

Athlete
Jaylond Adams, Minor, Jr., 5-10, 172
Malcolm Askew, McAdory, Jr., 5-11, 175
T.C. Lowe, Austin, Sr., 5-11, 200
Ethan McMinn, Cullman, Sr., 5-10, 175

Coach of the Year
Jeremy Perkins, Austin
HONORABLE MENTION
QB: Victor Garth, Austin, Sr.; Landon Smothers, Muscle Shoals, Sr.
RB: Roderick Melton, Northview, Sr.; Derrick Underwood, Homewood, Sr.
REC: Xavier Lane, Carver-Montgomery, Sr.; Zabrian Moore, Paul Bryant, Sr.
OL: Marquise Lavender, Hueytown, Sr.; Chris Roy, McAdory, Sr.
K: Jake Lane, Park Crossing, Jr.; Kristian Wilmore, Southside-Gadsden, Sr.
DB: Jeawon Taylor, Park Crossing, Sr.; Carson Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.
LB: Jeremiah Jones, Bessemer City, Sr.; Erroll Thompson, Florence, Sr.
DL: Marquel Shelton Jr., Bessemer City, Jr.; Caleb Tillman, Northview, Sr.
P: Kobe Baggett, Dothan, Sr.; Zac Everett, Saraland, Sr.,
ATH: DeKarlos Billingsley, Scottsboro, Jr.

CLASS 5A

FIRST TEAM
Offense
QB: Demarcus Williams, Jackson, Sr., 6-2, 185
RB: Jordan Bentley, Guntersville, Sr., 6-1, 200
RB: Ostin McPherson, St. Paul’s, Sr., 5-8, 175
RB: Keenan Woodruff, Alexandria, So., 5-10, 165
WR: Jacob Dean, Mortimer Jordan, Sr., 6-2, 180
WR: Tae Provens, Madison Co., So., 6-1, 180
WR: Quinton Sutton, Marbury, Jr., 5-11, 160
OL: Bubba Dowdell, Beauregard, Sr., 6-3, 295
OL: Peyton Nance, Etowah, Jr., 6-0, 280
OL: Dakota Sams, Alexandria, Sr., 6-3, 255
OL: Austin Stidham, Russellville, Jr., 6-5, 250
OL: Darius Whitfield, St. Paul’s Sr., 6-3, 250
K: Baylor Barnes, Charles Henderson, Sr., 6-0, 175

Defense
DB: Taryon Baker, J.O. Johnson, Sr., 6-0, 173
DB: B.J. Edmonds, St., Paul’s Sr., 5-11, 200
DB: Kendarian Handy, Jackson, Jr., 6-2, 195
DB: Quincy Parker, Dallas Co., Jr., 6-2, 165
LB: Justin Cowans, Moody, Sr., 5-10, 180
LB: Colton Parton, Madison Co., Sr., 6-1, 220
LB: Darius Moore, Etowah, Sr., 5-10, 170
LB: Keondre Stephens, Central-Tuscaloosa, Sr., 5-11, 195
DL: Marlon Davidson, Greenville, Sr., 6-5, 270
DL: Bryce Huff, St., Paul’s, Sr., 6-3, 245
DL: Alfred Thomas, Sidney Lanier, So., 6-3, 260
DL: Quinnen Williams, Wenonah, Sr., 6-4, 265
P: Jack Peavey, Madison Co., Jr., 5-10, 180

Athlete
Spencer Brown, Mortimer Jordan, Jr., 6-0, 225
Jaquan Lewis, Greenville, Sr., 5-11, 180
Kobe Smith, West Point, Sr., 5-10, 190
Harrison Skinner, Guntersville, Sr., 5-9, 170

Coach of the Year
Dusty Goode, Mortimer Jordan

SECOND TEAM
Offense
QB: Duncan Hodges, Mortimer Jordan, Sr., 6-3, 200
RB: Deyon Hill, Russellville, Sr., 6-0, 210
RB: Gabe Ozio, Madison Co., Sr., 5-9, 170
RB: Brandon Simmons, Pleasant Grove, Sr., 6-0, 210
WR: Da’Coreyon Johnson, Sidney Lanier, So., 5-10, 165
WR: Jonathon Powell, Greenville, Sr., 6-3, 190
WR: Sylvaughn Turner, East Limestone, Sr., 6-3, 190
OL: Sean Brown, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 300
OL: Paul Daniels, Dallas Co., Jr., 6-4, 289
OL: Mackenan Thompson Jr., Calera, Jr., 6-4, 280
OL: James Walker, Eufaula, Sr., 6-4, 289
OL: Ray Worthy, Jackson, Sr., 6-2, 320
K: Marvin Betancourt, Russellville, Jr., 5-9, 160

Defense
DB: A.J. Collier, Demopolis, Sr., 5-9, 170
DB: Trey Hutto, Lawrence Co., Sr., 6-1, 185
DB: Dedrick Powell, Carver-Birmingham, So., 5-10, 190
DB: Jaquan Smith, Greenville, Sr., 6-1, 185
LB: Hunter Averhart, Corner, Sr., 5-11, 215
LB: Anfernee Bradley, Vigor, Sr., 5-10, 180
LB: Garenton Flowers, Eufaula, Sr., 6-1, 200
LB: Drew Schlemmer, Alabama Chr., Sr., 5-10, 215
DL: Terrence Corbett, East Limestone, Sr., 6-5, 215
DL: Ryan Johnson, St. Paul’s Jr., 6-4, 245
DL: Tycory Sims, Jackson, Sr., 6-0, 240
DL: Chrishun Young, Etowah, Sr., 6-0, 235
P: Ashton Carter, Moody, Sr., 6-3, 200

Athlete
Leonard Johnson, Hayden, Jr., 6-2, 195
Brandon Rogers, Vigor, Sr., 5-10, 170
Jamal Tucker, Alexandria, Jr., 6-0, 175
Griffin Widner, Randolph, Sr., 6-3, 230

HONORABLE MENTION
QB: James Foster, Sidner Lanier, So.; Miller Mosley, St. Paul’s, Sr.
RB: Jamarius Mayfield, Shelby Co., Sr.; Valadin Spencer, Fairfield, Jr.
REC: Timmie Gibson, Central-Tuscaloosa, Sr.; Heath Senn, Beauregard, Sr.
OL: Quenten Sales, J.O. Johnson, Sr.; Colton Wadkins, St. Paul’s, Sr.
K: Graham Haney, Eufaula, Jr.
DB: Jaquorius Johnson, Russellville, Sr.; Kyshaun McDaniel, Sidney Lanier, Sr
LB: Jeremy Stanfield, Hayden, Sr.; Giovanni Williams, Wenonah, Jr.
DL: Rahmeel Cook, Demopolis, Sr.; Tadarrius Patterson, Carver-Birmingham, Jr.
ATH: Kyle Harrell, Calera, Jr.; Myles Mason, Pleasant Grove, So.

CLASS 4A

FIRST TEAM
Offense
QB: Drew Guy, Fayette Co., Sr., 6-1, 225
RB: Calvin Figueroa, Saks, Sr., 5-11, 180
RB: Jamal Hourel, Andalusia, Jr., 5-11, 195
RB: Tre Nation, Leeds, Sr., 6-0, 215
WR: Jeremiah Blake, Cleburne Co., Sr., 6-1, 170
WR: DeQuan Johnson, Southside-Selma, Jr., 6-1, 200
WR: Kemonta Stockdale, Holt, Sr., 6-3, 240
OL: Wesley Alexander, Leeds, Sr., 6-2, 280
OL: Chauncey Callier, UMS-Wright, Sr., 6-1, 205
OL: Austin Cummins, North Jackson, Sr., 6-6, 240
OL: Dee Nalls, Fayette Co., Sr., 6-2, 305
OL: Tyler Studdard, Oneonta, Jr., 6-2, 310
K: Robert Adams, Trinity, Sr., 6-3, 185

Defense
DB: Noah Ard, Cordova, Sr., 6-1, 180
DB: Reed Blankenship, West Limestone, Jr., 5-10 180
DB: TreShawn Brown, Montevallo, Jr., 5-11, 175
DB: Quartez Henderson, Cherokee Co., Jr., 5-10, 170
LB: Walker Chandler, UMS-Wright, Sr., 5-9, 163
LB: Riley Cole, Oneonta, Sr., 6-3, 215
LB: Sterling Jones, St. James, Jr., 6-1, 225
LB: Jake Whitehead, Brooks, Sr., 6-1, 195
DL: Patrick Fleming, Cordova, Jr., 6-0, 195
DL: Lex Morgan, Wilson, Jr., 6-6, 305
DL: Isiah Sharp-Perry, Leeds, Jr., 6-1, 230
DL: Josephus Smith, Leeds, Sr., 5-10, 250
P: Bryant Wallace, Rogers, Jr., 5-11, 171

Athlete
Kaleb Barker, Priceville, Sr., 6-2, 205
Kolbi Fuqua, Cordova, So., 6-4, 200
Tadarryl Marshall, Leeds, Sr., 6-0, 175
Michael Matthews, UMS-Wright, Jr., 6-1, 196

Coach of the Year
Andrew Zow, Montevallo

SECOND TEAM
Offense
QB: Avery Harris, Munford, Jr., 5-11, 195
RB: Omar Brown, North Jackson, Jr., 5-10, 185
RB: Deondre Hampton, Brooks, Jr., 6-0, 185
RB: Dalton Parks, DAR, Sr., 5-10, 185
WR: Ahmad Edwards, Montevallo, So., 6-0, 170
WR: Ty Stone, Dadeville, Sr., 6-0, 180
WR: Kondarius Wilson, Fayette Co., Sr., 5-8, 172
OL: Brian Anderson, Catholic-Montgomery, Jr., 6-3, 280
OL: Brayden Clem, West Limestone, Sr., 5-11, 260
OL: Jakari Robinson, Munford, Jr., 6-2, 302
OL: John Robinson, Cleburne Co., Sr., 6-2, 300
OL: Deangelo Woods, Cordova, Jr., 6-2, 300
K: Morgan Coston, Leeds, Sr., 5-10, 160

Defense
DB: Jaylan Clay, Cordova, Sr., 6-0, 179
DB: Koi Freeman, Leeds, Sr., 6-2, 180
DB: Taylor Shirley, Deshler, Sr., 5-10, 165
DB: Jake Vick, West Blocton, Sr., 5-10 170
LB: Matthew Bush, Headland, Sr., 6-1, 215
LB: Tre Marbury, Dadeville, Sr., 6-1, 200
LB: Travis Sailo, Sipsey Valley, Sr., 6-2, 260
LB: Austin Stephens, Munford, Sr., 5-11, 212
DL: Eugene Bowden, Bibb Co., Sr., 5-10, 190
DL: Nahum Horton, Cherokee Co., Sr., 6-2, 260
DL: Paul Jackson, UMS-Wright, Sr., 6-1, 251
DL: J.P. Ogle, J.B. Pennington, Sr., 6-2, 235
P: Joe Gurley, Brooks, Jr., 6-3, 185

Athlete
Jacob Graves, Cherokee Co., Jr., 5-7, 150
Kolton Medley, Brooks, Jr., 5-10, 160
Brady Sherrill, Haleyville, Jr., 5-10, 184
Stevonte Tullis, Ashford, Jr., 6-0, 185

HONORABLE MENTION
QB: Khamari Gibbs, Southside-Selma, Sr.; Zac Oden, Montevallo, Jr.
RB: Charles Smith, Munford, Sr.; Jacob Washburn, J.B. Pennington, Sr.
REC: Austin Hallmark, Sardis, Sr.; Mario Wilson, Fayette Co., Sr.
OL: Cody Hendrix, North Jackson, Jr.; Kyle Murphy, Sardis, Sr.
DB: Kell Floyd, Elmore Co., Sr.
LB: Preston Malone, Northside, Jr.; Kerieq Sparks, Fayette Co., Jr
DL: Quentin Dawson, North Jackson, Sr.; Will McKinney, Oneonta, Sr.
P: Chase Lancaster, West Limestone, Jr.
ATH: Trey Harris, North Jackson, Jr.; Markise Leverette, Bibb Co., Sr.

CLASS 3A

FIRST TEAM
Offense
QB: Taylor Hayes, Piedmont, Jr., 5-11, 185
RB: Andrew Brown, Winston Co., Sr., 5-10, 185
RB: Darnell Jackson, Piedmont, Sr., 5-11, 180
RB: Kearvae Qualls, Colbert Co., Sr., 5-7, 145
WR: Jaylyn Hinton, Daleville, Sr., 6-3, 187
WR: Deacon Medders, American Chr., Sr., 6-4, 183
WR: Tyrell Riley, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-3, 190
OL: Jack Heebe, Bayside Acad., Sr., 6-2, 274
OL: Kade McLaney, Geneva, Jr., 6-3, 275
OL: Jake Najor, T.R. Miller, Sr., 5-10, 190
OL: Dagan Smith, Lauderdale Co., Sr., 5-10, 255
OL: Austin Troxell, Madison Acad., Jr., 6-8, 300
K: Colin Douglas, Bayside Acad., Sr., 6-4, 190

Defense
DB: Eric George, North Sand Mountain, Sr., 5-10, 175
DB: Jerrell Lawson, Pike Co., Sr., 6-1, 185
DB: Pace Ozmint, Glencoe, Sr., 6-2, 175
DB: John Trousdale, Lauderdale Co., Sr., 6-1, 175
LB: Neonta Alexander, Piedmont, Sr., 6-0, 205
LB: Ben Davis, Gordo, Sr., 6-4, 235
LB: Ja’Len Sims, Fultondale, Fr., 6-1, 185
LB: Kenjorian Walker, Daleville, Sr., 5-8, 170
DL: Chase Bobbitt, Piedmont, Jr., 6-1, 220
DL: Frank Carlisle, New Hope, Sr., 6-0, 265
DL: Austin Chastang, Bayside Acad., Sr., 6-3, 215
DL: Devontae Williams, Opp, Sr., 6-3 205
P: Adam Browner, New Hope, Sr., 6-4, 222

Athlete
Bayley Blanchard, Piedmont, Sr., 6-1, 185
Ahmed Isaac, Midfield, Sr., 6-1, 166
Jordan Montgomery, Walter Wellborn, Jr., 6-2, 175
Kade Young, American Chr., Sr., 6-3, 186

Coach of the Year
Phil Lazenby, Bayside Acad.

SECOND TEAM
Offense
QB: Koy Chapman, Gordo, Jr., 6-0, 195
RB: Deshon Cowling, Pike Co., Sr., 6-0, 186
RB: Alex McNeal, Daleville, Sr., 5-8, 165
RB: Caleb Squires, American Chr., Sr., 6-1, 207
WR: Jaelin Ferdinand, Madison Acad., Sr., 5-8, 165
WR: Reggie Thompson, Opp, So., 6-0, 166
WR: Mydarius Truillo, Hillcrest-Evergreen, Sr., 5-8, 165
OL: Jeff Ford, Glencoe, Sr., 6-4, 220
OL: Adam Grace, Oakman, Sr., 6-1, 190
OL: D’Angelo Jones, Gordo, Sr., 6-4, 300
OL: Mason Langley, Piedmont, Jr., 6-3, 285
OL: Austin Walker, American Chr., Jr., 6-1, 221
K: Gunnar Jones, Lauderdale Co., Sr., 5-8, 155

Defense
DB: Grant Atkins, American Chr., Sr., 5-11, 178
DB: Chardian Johnson, T.R. Miller, Sr., 6-1, 175
DB: Keke Matthews, Madison Acad., Jr., 5-9, 170
DB: Cardavion Myers, Piedmont, So., 6-1, 170
LB: Chance Bates, Colbert Co., So., 6-0, 240
LB: Jud Blount, Montgomery Acad., Jr., 5-7, 170
LB: Hunter Bowling, Beulah, Jr., 6-0, 205
LB: Giovanni Mosley, Weaver, Jr., 5-11, 160
DL: Dalton Beck, American Chr., So., 6-1, 280
DL: Jason King, Fultondale, Jr., 5-8, 220
DL: Eligha Lampley, Pike Co., Sr., 5-7, 145
DL: Deonte Taylor, Aliceville, Jr., 6-2, 214
P: Bryan Holt, Prattville Chr., Sr., 6-0, 210

Athlete
Taylor Eubanks, Ohatchee, Jr., 5-10, 185
Collin Herring, Gordo, So., 5-9, 213
Orlando Lacey, Opp, Jr., 6-0, 165
Malik Miller, Madison Acad., Sr., 6-0, 220

HONORABLE MENTION
QB: Tyler Jeffreys, Colbert Co., Sr.; Jamichael King, Hillcrest-Evergreen, Sr.
RB: Jalyn Jones, Lauderdale Co., Jr.; Austin Tucker, Ohatchee, Jr.
REC: Joel Brock, Sand Rock, Sr.; Tyler Davis, Gordo, Sr.
OL: Mason Hill, Colbert Co., Sr.; Krae Keener, Piedmont, Jr.
DB: Malik Smith, Sheffield, Jr.
LB: Xavier Allen, Pike Co., Sr.; Parker Davis, American Chr., So.
DL: Michael Bonner, Pike Co., Sr.; Stuart Davis, Slocomb, Sr.
ATH: Jordan Hunt, Winfield, Sr.; Dezmond Johnson, Slocomb, Sr.

CLASS 2A

FIRST TEAM
Offense
QB: Ramsey Rigby, Elba, Sr., 6-0, 194
RB: Reco Hannah, Randolph Co., Sr., 6-1, 200
RB: Dilan Kilpatrick, Fyffe, Jr., 5-10, 171
RB: Austin Kinsey, Washington Co., So., 5-11, 220
WR: Anquaevious Pollard, Lanett, So., 6-6, 190
WR: Grant Simmons, Samson, Sr., 6-4, 180
WR: Gerren Wasden, Mobile Chr., Sr., 5-10, 160
OL: Tyler Harris, Luverne, So., 6-2, 275
OL: Blaine Hudson, Elba, Sr., 6-5, 294
OL: Ethan Jones, Fyffe, Sr., 6-2, 250
OL: Austin Lewter, Tanner, Sr., 6-1, 308
OL: Drew McClendon, Cold Springs, Sr., 6-3, 215
K: Dawson Hamlin, Zion Chapel, So., 6-2, 155

Defense
DB: Kaleb Burroughs, Red Bay, Jr., 5-8, 160
DB: Keith Gallmon, Mobile Chr., So., 5-11, 191
DB: Peyton Gilliland, Cleveland, Sr., 6-1, 210
DB: Grant Griffin, New Brockton, Sr., 5-9, 175
LB: Hunter Avery, Mobile Chr., Sr., 6-2, 210
LB: Hunter Green, Cleveland, Jr., 5-11, 190
LB: Isaac Holt, Horseshoe Bend, Sr., 6-1, 210
LB: Kyle Walker, G.W. Long, Sr., 5-10, 215
DL: Braxton Fretwell, Hatton, Sr., 6-2, 190
DL: Levi Hammack, Addison, Sr., 6-1, 284
DL: Antonio Hill, Elba, Sr., 5-8, 160
DL: Travon Mathis, Lanett, Jr., 6-3, 240
P: Grant Akridge, Elba, So., 6-4, 222

Athlete
Garrett Sanders, G.W. Long, Jr., 5-7, 160
Chadarius Townsend, Tanner, Jr., 6-1, 185
JaTarvious Whitlow, LaFayette, Jr., 6-0, 185
Dylan Wiggins, Ranburne, Sr., 6-1, 180

Coach of the Year
Gardner Gilliland, Cleveland

SECOND TEAM
Offense
QB: Jordan Aubrey, Mobile Chr., Sr., 6-1, 185
RB: Garrett Appling, Holy Spirit, Sr., 6-0, 175
RB: Lee Hisbon, Tanner, Jr., 5-8, 175
RB: Tate Ozbirn, Red Bay, Jr., 5-10, 160
WR: Blake Edwards, Elba, Sr., 5-10, 178
WR: Andre Little, West End, Jr., 5-11, 170
WR: Owen Smith, Ranburne, Sr., 6-0, 160
OL: Cade Vickery, Flomaton, Sr., 6-2, 270
OL: Josh Morris, Washington Co., Sr., 6-1, 255
OL: Wes Davis, Samson, Jr., 6-2, 215
OL: Riley Smith, Ranburne, Jr., 5-11, 235
OL: Wynn Thompson, Sweet Water, Sr., 5-10, 230
K: Juan Castro, Cleveland, So., 5-10, 160

Defense
DB: Will Huckabee, Sweet Water, Jr., 6-3, 185
DB: Clay Kelley, New Brockton, Sr., 5-9, 175
DB: DeVantae King, LaFayette, Sr., 6-1, 165
DB: Markel Mull, Tanner, Sr., 5-11, 178
LB: Jonas Brock, Sulligent, Sr., 5-11, 165
LB: Walter Dukes, LaFayette, Sr., 6-1, 198
LB: Blake Johnson, Elba, Sr., 6-0, 195
LB: Tyquavious Mayberry, Tanner, Sr., 6-1, 198
DL: Cole Hosch, Fyffe, Sr., 6-1, 215
DL: Colby Knoblock, Red Bay, Sr., 6-1, 223
DL: Hunter Motichek, Sulligent, So., 6-5, 215
DL: Shelby Styron, Goshen, Sr., 6-3, 220
P: Max Weeks, New Brockton, Jr., 6-3, 180

Athlete
Tuffy Casey, Ariton, Sr., 6-2, 200
Christian Crandall, Cold Springs, Sr., 5-9, 160
Tristan Rittenhouse, Cleveland, Sr., 6-1, 195
Cavoseaa Stinson, Elba, Sr., 5-10, 175

HONORABLE MENTION
QB: Hunter Grant, West End, Sr.
RB: Troy Young, Mobile Chr., Jr.
REC: Andrew Prestridge, Randolph Co.; So., KV Williams, Francis Marion, Sr.
OL: James Harris, Flomaton, Sr.; Von Motley, New Brockton, Sr.
K: Beau Horn, Mobile Chr., Jr.; Jake Howle, Ranburne, Jr.
DB: Cedric Abrams, Washington Co., Sr.; Terrell Flavors, Flomaton, Sr.
LB: Michael Anderson, Washington Co., Jr.; Ricky Hall, Providence Chr., Jr.
DL: Khalif Kellum, Lanett, Jr.
ATH: Keyshaun Abston, Washington Co., Sr.; Darrien Latham, Pickens Co., Sr.

CLASS 1A

FIRST TEAM
Offense
QB: Grayson Wakefield, Decatur Heritage, Jr., 6-0, 175
RB: Terence Dunlap, Maplesville, Jr., 5-11, 175
RB: Ivory Starr, Cedar Bluff, Fr., 6-0, 175
RB: Xavier Thornton, Millry, Sr., 5-9, 215
WR: Michael Kennedy, Marengo, So., 5-9, 150
WR: Tommy Spivey, Brantley, Jr., 6-0, 160
WR: Jonathon Thomas, Berry, Sr., 6-1, 165
OL: D’Andre Autry, Cedar Bluff, Sr., 6-2, 230
OL: Brandon Bates, Linden, Jr., 5-10, 230
OL: Morris Collins, Keith, Sr., 6-4, 315
OL: Tanner Swinney, Hackleburg, Sr., 6-1, 240
OL: Devan Wallace, Maplesville, Sr., 6-3, 230
K: Rios Ceballos, Billingsley, Sr., 5-9, 150

Defense
DB: Dequan Charleston, Linden, Jr., 6-1, 165
DB: Tyler Dean, J.U. Blacksher, Jr., 5-11, 175
DB: Jeff Hunter, Decatur Heritage, Sr., 5-11, 175
DB: Chris Shufford, McKenzie, Jr., 5-8, 145
LB: Xavious Coleman, Brantley, Sr., 6-1, 190
LB: Will Harrison, Maplesville, Sr., 6-1, 230
LB: Cameron Longmire, Georgiana, So., 5-7, 180
LB: Anthony Miller, Verbena, Jr., 5-7, 140
DL: Lewis Anderson, A.L. Johnson, Sr., 5-8. 149
DL: De’Angelos Crispin, Marengo, So., 6-3, 190
DL: Jeffery Lee, Billingsley, Jr., 6-1, 195
DL: DaVontae Poole, Linden, Jr., 6-0, 177
P: Braden Pyron, Marion Co., Fr., 6-3, 170

Athlete
Dax Benton, Hubbertville, Jr., 6-1, 180
Jacob Free, Brantley, Jr., 6-5, 210
Cordarius Pritchett, Marengo, Jr., 5-9, 151
Trevor Wallace, Maplesville, Sr., 5-10, 170

Coach of the Year
Steve Meek, Decatur Heritage
SECOND TEAM
Offense
QB: Josh Decker, Cedar Bluff, Jr., 6-0, 205
RB: Quintin Downey, Spring Garden, Jr., 6-0, 215
RB: Derrick Dunigan, Billingsley, Jr., 5-10, 190
RB: Domonique Jones, Keith, Jr., 5-10, 190
WR: Jamie Abernathy, Cedar Bluff, Sr., 5-10, 175
WR: Jacquez Payton, Georgiana, Sr., 5-10, 175
WR: Condie Pugh, McKenzie, Sr., 5-10, 165
OL: Chris Hodges, Wadley, Fr., 6-0, 200
OL: Aaron Holliman, South Lamar, Sr., 6-2, 325
OL: Khalil Keith, Winterboro, Jr., 6-5, 305
OL: Anthony Jones, Brantley, Sr., 6-2, 250
OL: Ethan Rogers, Spring Garden, Sr., 5-10, 220
K: Brandon Barnes, Gaylesville, Sr., 5-10, 210

Defense
DB: Ryan Howton, Berry, Sr., 6-0, 135
DB: Isaiha Jones, Cedar Bluff, So., 5-10, 170
DB: Jacob Sanders, Marion Co., Jr., 5-9, 160
DB: Alex Turner, Kinston, Jr., 5-9, 160
LB: Corey Hall, Maplesville, Sr., 5-10, 185
LB: Ross Johnson, Cedar Bluff, Fr., 6-1, 220
LB: Dorian Jones, Chickasaw, So., 5-9, 180
LB: Justyn Willingham, R.A. Hubbard, Sr., 6-0, 218
DL: Troy Locke, Berry, Sr., 5-11, 188
DL: Cole Revis, Hackleburg, So., 6-2, 220
DL: Demarcus Rich, Georgiana, Sr., 6-2, 180
DL: James Smith, J.U. Blacksher, Sr., 5-11, 210
P: Anthony Reddit, J.U. Blacksher, Jr., 5-11, 185

Athlete
KaMaury Avery, Wadley, Sr., 5-11, 225
Khalil Jones, Notasulga, Sr., 6-0, 185
Kyle Redmond, South Lamar, Sr., 5-11, 180
Jaqarise Stacy, Isabella, So., 5-10, 172
HONORABLE MENTION
QB: Matt Harper, Hackleburg, Jr.; James Raines, Berry, Jr.
RB: Josef Bates, Phillips, Sr.; Gary Cook, Notasulga, Jr.
REC: Quae Drake, Wadley, So.
OL: Lane Mitchell, Kinston, Sr.; Ethan Morrison, Berry, Jr.
LB: Marcus McMeans, Winterboro, Jr.; Kyle Roberson, Victory Chr., Sr.
DL: Isaac Green, Billingsley, Sr.; Colbie Sumblin, Kinston, Sr.
P: William Brown, McKenzie, Jr.; Landon Reed, Billingsley, Jr.
ATH: John Abercrombie, Meek, So.; Zac Folmar, Kinston, Sr.

AISA

FIRST TEAM
Offense
QB: Nathan Rourke, Edgewood Acad., Sr., 6-2, 200
RB: Kris Brown, Escambia Acad., Jr., 5-9, 180
RB: Joseph Burke, Autauga Acad., Sr., 6-0, 240
RB: Mitchell Lewis, Lee-Scott Acad., Sr., 6-0, 220
WR: Marquese Christian, Pike Liberal, Sr., 6-1, 175
WR: Jackson Henderson, Morgan Acad., Sr., 6-0, 175
WR: Jackson Tate, Edgewood Acad., Jr., 6-1, 192
OL: Austin Barnett, Edgewood Acad., Sr., 5-9, 310
OL: Braxton Brown, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 245
OL: Trey Carter, Monroe Acad., Sr., 6-1, 300
OL: H.T. Fountain, Escambia Acad., Sr., 6-0, 235
OL: Mike Williams, Bessemer Acad., Sr., 6-6, 295
K: John David Willis, Abbeville Chr., Jr., 6-1, 235

Defense
DB: Fred Flavors, Escambia Acad., So., 5-11, 160
DB: Andrew Martin, Marengo Acad., Sr., 5-9, 135
DB: Brodie Medders, Bessemer Acad., Sr., 5-10, 170
DB: Nick Pope, Clarke Prep, Sr., 6-2, 215
LB: Riley Harcrow, Pickens Acad., Sr., 5-9, 155
LB: Steven Stuntz, Springwood, Sr., 6-0, 210
LB: Noah Wilder, Bessemer Acad., Jr., 6-0, 215
LB: Khalid Young, Edgewood Acad., So., 6-2, 215
DL: Cason Cook, Marengo Acad., Sr., 6-4, 255
DL: J.L. Gaston, Monroe Acad., Sr., 6-4, 280
DL: Jack Stewart, Morgan Acad., Sr., 6-3, 185
DL: Mason Utterback, Bessemer Acad., Sr., 6-3, 315
P: Zach Roberts, Hooper Acad., Sr., 6-0, 160

Athlete
Keonte Chambers, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-0, 195
Griffin Fenn, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 180
David Hussey, Lowndes Acad, Sr., 6-3, 180
Drex Roach, Abbeville Chr., Sr., 6-3, 175

Coach of the Year
Ashley Carlisle, Abbeville Chr.

SECOND TEAM
Offense
QB: Logan Burnett, Bessemer Acad., Sr., 6-1, 200
RB: Christian Gillespie, Chambers Acad., Sr., 5-6, 170
RB: Hayden Huckabee, Marengo Acad., Sr., 5-11, 180
RB: Desmon Richards, Lakeside Acad., Sr., 5-8, 165
WR: Robbins Bonner, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-4, 190
WR: Stephen Hartley, Fort Dale, Sr., 6-0, 170
WR: Maurice Young, Edgewood Acad., Jr., 5-11, 160
OL: C.J. Allen, Pike Liberal, Sr., 6-1, 220
OL: Reed Crosby, Fort Dale, Sr., 6-5, 270
OL: Devin Deloach, Autauga Acad., Jr., 6-1, 265
OL: Noah Johnson, Tuscaloosa Acad., Sr., 5-10, 225
OL: Aaron Scriggins, Bessemer Acad., Jr., 6-2, 275
K: Trey Finison, Tuscaloosa Acad., Fr., 5-9, 150

Defense
DB: Stone Edwards, Autauga Acad., Sr., 5-9, 180
DB: Cole Griffin, Monroe Acad., Sr., 6-2, 180
DB: Woodham Kemmer, Morgan Acad., Sr., 5-9, 180
DB: Michael Taylor, Edgewood Acad., Sr., 5-9, 170
LB: Thomas Etheridge, Marengo Acad., Sr., 6-1, 213
LB: Tyler Hussey, Pike Liberal, Jr., 6-0, 175
LB: Dallas Nichols, Monroe Acad., Sr., 5-9, 230
LB: Caleb Tyler, Abbeville Chr., Jr., 5-7, 145
DL: Geo Little, Escambia Acad., Sr., 5-11, 225
DL: Markell Speights, Tuscaloosa Acad., Sr., 5-6, 230
DL: Colby Stone, Fort Dale, Sr., 6-1, 240
DL: Grey Tucker, Clarke Prep, Sr., 6-3, 220
P: Dan Wendland, Autauga Acad., Sr., 5-10, 180

Athlete
Kelvin Lucky, Edgewood Acad., Sr., 6-6, 230
Drake McKenzie, Russell Chr. (Miss.), Sr., 6-3, 190
Taylor Roberts, Jackson Acad., Sr., 6-0, 190
Tevin Sharpe, Autauga Acad., Sr., 6-0, 175

HONORABLE MENTION
QB: Harrison Adams, Morgan Acad., Sr.
RB: Brandon Cook, Bessemer Acad., Sr.; Kaleb Sessions, Patrician Acad., Sr.
REC: Daniel Green, Edgewood Acad., Sr.; Dalton McKenzie, Monroe Acad., So.
OL: Tyler Anderson, Edgewood Acad., Jr.; Gabe Sexton, Evangel Chr.-Montgomery, Jr.
DB: Coby Ross, Autauga Acad., Sr.
LB: Collin Holloway, Crenshaw Chr., Sr.; J.R. Wood, Morgan Acad., Sr.
DL: Josh Heath, Hooper Acad., Sr.; Sawyer McKenzie, Pike Liberal, Jr.
P: Cody Cain, Abbeville Chr., Sr.
ATH: Chance Britt, Pickens Acad., Sr.; D.J. Patterson, Evangel Chr.-Montgomery, So.