• 59°

TRM brings home 42 top-three finishes

The T.R. Miller Tigers performed well once again at their track invitational meet with the girls bringing home 27 top three finishes. The boys brought home 15 top three finishes.

WSN team captains Marvin Maddox and Ashley Gibson came out with top three finishes as well.

TRM Alijah Fountain came in first place in three events. In the 100-meter hurdles 17.36, 300-meter hurdles 50.31 and triple jump 33-06.50.

Olivia Blackmon came in first in the 1600-meter run 5:34.27, Aleria Smith came in first in javelin throw 90-07, Kayla Bell came in first in high jump 4-08.00 and Valerie Samuel came in first in the 200-meter dash 26.71.

100-meter hurdleKhadejah Ashkew second place 17.54 and Kelsi Lum third 17.66.

100 meter-dashValerie Samuel second place 12.69 and Raivon Ewing third 12.82.

300-meter hurdle- Kelsi Lum second place 51.24 and Khadejah Ashkew third 51.77.

800-meter run- Jordan Thompson third place 2:52.75

200-meter dash- Vanessa Samuel third place 27.47

3,200-meter dash- Olivia Blackmon second place 11:52.14

Long jump- Raivon Ewing second place 15-05.75 and Alijah Fountain third place 15-01.50.

Triple Jump- Valerie Samuel second place 31-07.50

Discus throw- Aleria Smith second place 98-10 and Kayla Bell third 84-00.

Shot put- Aleria Smith second place 33-09.00 and Valerie Samuel third place 32-09.50.

T.R. Miller A team and B team came in first and second in the 4×800-meter relay, 11:20.82 and 11:24.15.

T.R. Miller A team first place in 4×100-meter relay 51.64 and first in 4×400-meter relay 4:38.53.

WSN Results

Ashley Gibson second place in javelin throw 90-05

WSN girls came in third place in the 4×100-meter relay 57.48.

Boys’ Results

McDaniel Tanner placed first in 800-meter run 2:12.74, Rider Jernigan first in 3,200-meter run 11:04.55, Sam Laduca first in pole vault 11-06.00 and Jalen Walker first in long jump 20-11.00.

1,600-meter run- Rider Jernigan third place 5:05.74

400-meter run- Justus Bailey third place 54.53

800-meter run- Tailand Mitchell second place 2:13.18

200-meter dash- Justus Bailey third place 23.23

Pole vault- Cobi Godwin second 10-06.00 and Micah Flores 10-00.00

Darius Webb came in third in high jump 5-08.00 and second in triple jump 37-08.50.

Discus throw- Hayden Atkinson second place 121-11

Javelin throw- Micah Flores third 133-06

TRM A team came first in 4×800-meter relay 9:03.22

WSN Results

Marvin Maddox first place in high jump 5-10.00

TRM will be on the road Thursday, as they will compete at Charles Henderson High School in Troy.