• 64°

Miller girls ranked No. 3

T.R. Miller’s girls basketball team has found great success on the hardwood this season. The girls are ranked No. 3 in Class 3A in this week’s ASWA poll.

GIRLS
CLASS 7A
1. Hoover (19-1)
2. McGill-Toolen (19-1)
3. Sparkman (18-3)
4. Austin (16-4)
5. Spain Park (18-4)
6. Davidson (17-4)
7. Grissom (15-4)
8. Hewitt-Trussville (12-6)
9. Auburn (14-3)
10. Foley (17-5)
Others nominated: Enterprise (13-8), Oak Mountain (11-8), Vestavia Hills (15-6).

CLASS 6A
1. Hazel Green (21-2)
2. Eufaula (19-4)
3. Hartselle (17-3)
4. Blount (12-4)
5. Huffman (17-6)
6. Opelika (17-4)
7. McAdory (15-6)
8. Dothan (13-3)
9. Cullman (17-5)
10. Carver-Montgomery (10-6)
Others nominated: Albertville (13-5), Athens (9-9), Carver-Birmingham (12-8), Fort Payne (15-7), Hillcrest-Tuscaloosa (11-7), Park Crossing (15-2).

CLASS 5A
1. Ramsay (14-6)
2. Charles Henderson (14-6)
3. Madison Academy (18-5)
4. Central-Tuscaloosa (16-2)
5. Wenonah (16-6)
6. Southside-Gadsden (12-3)
7. Shelby County (16-1)
8. Brewbaker Tech (18-2)
9. Scottsboro (14-6)
10. Brewer (13-6)
Others nominated: East Limestone (14-5), Faith Academy (12-8), Jackson (16-3), Mortimer Jordan (11-6), Pleasant Grove (12-7), Vigor (11-5), West Point (16-3).

CLASS 4A
1. Priceville (15-4)
2. Sumter Central (17-1)
3. Sipsey Valley (18-1)
4. Childersburg (16-1)
5. Rogers (15-3)
6. West Limestone (14-4)
7. Oneonta (17-2)
8. Anniston (14-3)
9. Deshler (11-5)
10. Wilson (15-6)
Others nominated: Cherokee County (13-4), Danville (12-5), DAR (11-9), Handley (11-4), Trinity (12-6).

CLASS 3A
1. Pisgah (18-1)
2. Winfield (18-0)
3. T.R. Miller (13-2)
4. Susan Moore (17-4)
5. Phil Campbell (11-3)
6. Geneva (17-3)
7. Midfield (13-7)
8. Glencoe (11-7)
9. Montgomery Academy (15-2)
10. Locust Fork (12-6)
Others nominated: Colbert Heights (14-1), Lauderdale County (9-10), Plainview (13-9), Prattville Christian (14-7), St. James (11-6), Sylvania (12-5), Weaver (12-5).

CLASS 2A
1. Sand Rock (16-2)
2. Sacred Heart (15-2)
3. Collinsville (16-3)
4. Samson (15-4)
5. Cold Springs (17-5)
6. Central-Hayneville (10-4)
7. G.W. Long (16-2)
8. Fyffe (16-4)
9. Geneva County (12-4)
10. Cedar Bluff (8-9)
Others nominated: Addison (10-6), Calhoun (10-2), Hatton (14-5), LaFayette (12-3), Red Bay (8-10), Winston County (13-5).

CLASS 1A
1. Spring Garden (14-3)
2. Pleasant Home (11-3)
3. Skyline (19-3)
4. Phillips (11-8)
5. Talladega County Central (15-5)
6. Florala (16-4)
7. Brantley (14-3)
8. Mars Hill Bible (12-6)
9. Belgreen (12-4)
10. R.A. Hubbard (12-6)
Others nominated: Covenant Christian (11-2), Decatur Heritage (13-6), Falkville (12-7), Georgiana (10-7), J.F. Shields (5-6), Marion County (11-4), St. Luke’s (10-7), Vina (12-4).

AISA
1. Tuscaloosa Academy (13-2)
2. South Choctaw Academy (13-1)
3. Abbeville Christian (14-3)
4. Lee-Scott (13-4)
5. Macon-East (10-2)
6. Northside Methodist (12-5)
7. Sparta Academy (11-4)
8. Monroe Academy (7-3)
9. Lakeside (7-8)
10. Evangel Christian (10-7)
Others nominated: Edgewood Academy (5-6), Fort Dale Academy (8-4), Glenwood (8-7), Pike Liberal Arts (9-9), Springwood (7-4).

BOYS
CLASS 7A
1. Mountain Brook (18-3)
2. Lee-Montgomery (18-1)
3. Hoover (15-7)
4. Florence (19-2)
5. Fairhope (15-4)
6. Austin (10-4)
7. James Clemens (12-7)
8. McGill-Toolen (14-5)
9. Thompson (15-5)
10. Enterprise (17-5)
Others nominated: Oak Mountain (13-7), Sparkman (14-7), Theodore (12-8).

CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (15-5)
2. Pinson Valley (13-5)
3. Columbia (15-5)
4. Muscle Shoals (15-3)
5. Jemison-Huntsville (16-6)
6. Lee-Huntsville (15-6)
7. Sidney Lanier (11-4)
8. Eufaula (19-4)
9. Buckhorn (18-3)
10. Huffman (14-5)
Others nominated: Albertville (13-6), B.C. Rain (11-8), Bessemer City (9-4), Blount (9-8), Cullman (15-6), Gardendale (11-6), Hartselle (13-6), Helena (13-5), Hillcrest-Tuscaloosa (15-4), Homewood (18-5), McAdory (16-5), Oxford (15-4), Spanish Fort (10-8).

CLASS 5A
1. Wenonah (18-3)
2. Fairfield (16-6)
3. Pleasant Grove (17-4)
4. Sylacauga (14-4)
5. LeFlore (14-7)
6. Brewbaker Tech (14-7)
7. Russellville (11-5)
8. Jackson (15-3)
9. Hamilton (16-4)
10. East Limestone (12-4)
Others nominated: Charles Henderson (13-9), Etowah (11-6), Tallassee (15-3), Vigor (10-7).

CLASS 4A
1. Hillcrest-Evergreen (13-2)
2. Williamson (15-5)
3. Deshler (14-3)
4. Brooks (15-2)
5. Cherokee Co. (13-3)
6. Sumter Central (11-2)
7. UMS-Wright (13-7)
8. Talladega (14-5)
9. Good Hope (14-4)
10. Headland (13-4)
Others nominated: American Christian (12-6), Anniston (12-6), Ashford (11-5), Dale Co. (10-7), Escambia Co. (12-4), West Limestone (11-7), West Morgan (11-7), White Plains (12-6).

CLASS 3A
1. Plainview (19-2)
2. Westminster-Huntsville (13-3)
3. Prattville Christian (18-3)
4. Piedmont (11-2)
5. Sylvania (12-5)
6. Straughn (13-3)
7. Lauderdale Co. (13-6)
8. Winfield (14-4)
9. Hanceville (14-4)
10. Houston Academy (12-6)
Others nominated: Oakman (10-3), Pike Co. (9-4), Weaver (14-4).

CLASS 2A
1. Section (13-6)
2. North Sand Mountain (13-4)
3. Red Bay (15-4)
4. Abbeville (11-4)
5. Tanner (16-4)
6. Barbour Co. (12-5)
7. Calhoun (14-6)
8. Fyffe (15-4)
9. Sacred Heart (11-6)
10. Cottage Hill (10-5)
Others nominated: Cold Springs (13-7), Collinsville (11-7), Houston Co. (9-4), Sumiton Christian (12-4).

CLASS 1A
1. Decatur Heritage (20-3)
2. Spring Garden (12-3)
3. Georgiana (14-3)
4. Cornerstone-Birmingham (13-6)
5. Mars Hill Bible (10-4)
6. Skyline (15-6)
7. Covenant Christian (13-3)
8. Florala (10-4)
9. R.A. Hubbard (11-6)
10. Marion Co. (11-5)
Others nominated: Lindsay Lane (10-7), South Lamar (5-3).

AISA
1. Tuscaloosa Academy (13-2)
2. Evangel Christian (15-3)
3. Kingwood (13-2)
4. Pike Liberal Arts (10-4)
5. Lakeside (12-3)
6. Morgan Academy (10-3)
7. Monroe Academy (9-1)
8. Success Unlimited (7-3)
9. Northside Methodist (10-6)
10. Hooper (8-4)
Others nominated: Escambia Academy (9-5).

NOMINATIONS RECEIVED FROM
AL.com Birmingham, AL.com Mobile, Andalusia Star-News, Anniston Star, Atmore Advance, Cherokee Co. Herald, Clarke Co. Democrat, Cullman Times, Decatur Daily, Dothan Eagle, Evergreen Courant, (Florence) TimesDaily, Fort Payne Times-Journal, Gadsden Messenger, Gadsden Times, (Hamilton) Journal Record, Huntsville Times, Jackson Co. Sentinel, (Jasper) Daily Mountain Eagle, Montgomery Advertiser, Sand Mountain Reporter, Shelby Co. Reporter, Starnes Publishing, Talladega Daily Home, Tuscaloosa News, Wetumpka Herald.