• 68°

T.R. Miller Tiger track teams take first place at home meets

By Staff
from staff reports
In a three-team girls only track meet Monday at T.R. Miller, the Lady Tigers blew away the competition with a first place finish by more than 70 points.
The Lady Tigers took first over Escambia County and Florala.
Placing for the Lady Tigers were:
Hurdles:
Taylor Guthrie—first place, 18.38
Amber Nelson—third place, 19.65
100-meter dash:
Keydra Shedrone—first place, 13.7
Lateysia Montgomery—third place, 13.9
400-meter dash:
Amber Nelson—first place, 1:08
Shelby Youngblood—second place, 1:09
800-meter run:
Karisa Nelson—first place, 2:33
Shelby Youngblood—second place, 2:40
A. Nelson—third place, 2:49
200-meter dash:
T. Guthrie—first place, 28.6
4×400-meter relay:
T.R. Miller—first place, 5:01
Discus:
Shay Kiser—first place, 83.1
Emily Waters—second place, 57.10
Haley Brown—third place, 55.2
Shot Put:
Keydra Shedrone—first place, 32.4
Leah Brundidge—second place, 28.8
High jump:
Courtney Carter—first place, 4 feet
L. Montgomery—second place, 4 feet
Long jump:
Courtney Jones—first place, 12-6
A. Nelson—second place, 12-1
Lauren Bradley—third place, 11-10
Javelin:
Leah Brundidge—first place, 105-2
Teralyn Moore—second place, 77-7
Miranda McNamara—third place, 75-6
Triple jump:
Leah Brundidge—first place, 30-4
A. Nelson—second place, 29-6
T. Guthrie—third place, 27-9
The boys track team for T.R. Miller took first place in their home meet Thursday at home over Monroe County and Atmore.
Placing for the Tigers were:
4×800-meter relay:
T.R. Miller—first place, 10:06
100/110 hurdles:
Anthony Herbert—first place, 16.23
Terez Lane—second place, 16.23
100-meter dash:
Kori Jackson—second place, 11.67
Joe McCorvey—third place, 11.71
1600-meter run:
Brandon Nelson—first place, 5:07
Christian Carlson—second place, 5:41
4×100-meter relay:
T.R. Miller—first place, 44.75
400-meter dash:
Wil Riggs—first place, 54.81
Matthews—third place, 57.4
800-meter run:
Brandon Nelson—first place, 214.8
200-meter dash:
McCorvey—second place, 24.05
Kendrick Watson—third place, 24.88
4×400-meter relay:
T.R. Miller—first place, 5:50
Discus:
Johntae Brown—first place, 126-8
Harrison Horton—third place, 98-10
Triple jump:
Lane—first place, 42-6 1/2
Jackson—second place, 40-6
High jump:
Lane—first place, 6-2
Jackson—second place, 5-6
Bryant—third place, 5-6
Long jump:
Watson—first place, 19-7
Lane—third place
Javelin:
Ryland Dixon—first place, 145-10
Matthews—second place, 120-8
Conner Denton—third place, 117-9
Pole vault:
Madden McCall—first place, 12-6
Dakota Shultz—second place, 12-0
Waldrep—third place, 9-0
Shot put:
Brown—second place, 41 3/4
Jack Powell—40-7 1/2