• 54°

Historic wrestling season comes to a close

By: Jim DeWitt

A total of four wrestlers from Escambia County traveled to Huntsville over the weekend for the state wrestling tournament:

182 lbs: Colin Stinson (W.S. Neal)

195 lbs: Orlando Gandy (T.R. Miller)

220 lbs: Ean Carpenter (T.R. Miller)

285 lbs: J.H. Hurley (W.S. Neal)

Preliminary Round Results (Thursday, 1st Session)

Nicholas Brashear (Corner) over Colin Stinson (W.S. Neal) by Fall (2:35)

Logan Thomas (Corner) over Orlando Gandy (T.R. Miller) by Fall (4:29)

Ean Carpenter (T.R. Miller ) over Lathan Jeffreys (Deshler) by Fall (0:32)

Nicholas Claderon (Susan Moore) over J.H Hurley (W.S. Neal) by Decision, 4-2

Consolation Round 1 (Thursday, 2nd Session)

Justin Smith (Beuregard) over Colin Stinson (W.S. Neal) by Fall (4:48)

Keyshon Townsend (Lincoln) over Orlando Gandy (T.R. Miller) by Fall (0:43)

J.H. Hurley (W.S. Neal) over Juddson Cromer (Alexandria) by Decision, 8-2

Championship Quarterfinals (Thursday, 3rd Session)

Demaria Jones (Center Point) over Ean Carpenter (T.R. Miller) by Fall (0:08)

Consolation Round 2 (Friday, 1st Session)

Ean Carpenter (T.R. Miller) over Trenton Martin (Ashville) by Fall (1:14)

Levi Lang (Madison County) over J.H. Hurley (W.S. Neal) by Fall (2:38)

Consolation Quarterfinals – Blood Round (Friday, 3rd Session)

Ean Carpenter (T.R. Miller) over Xander Shipp (Arab) by Fall (4:12)

Consolation Semi-Finals (Friday, 4th Session)

Matt Brown (Elmore County) over Ean Carpenter (T.R. Miller) by Sudden Victory, 6-1

5th Place Match (Saturday, 1st Session)

Treveon Bolton (Saks) over Ean Carpenter by Fall (2:13)

Ean Carpenter (T.R. Miller) placed 6th in the State at 220 lbs, becoming the first wrestler in Escambia County to place at the AHSAA State Wrestling Tournament.

For the season, W.S. Neal finished as the #1 dual team in the state amongst 1st and 2nd year programs, while T.R. Miller finished 5th. The following are the overall dual records and classifications of the new programs in the state:

W.S. Neal (4A): 25-11

Baker (7A): 24-14

Enterprise (7A): 15-10

Dothan (6A): 18-21

T.R. Miller (3A): 11-14

John Carroll Catholic (5A): 8-13

Charles Henderson (5A): 7-8

Hazel Green (6A): 4-10

Madison Academy (4A): 0-6

Houston Academy (3A): 0-19